Jeden z najszybszych superkomputerów w Europie już niedługo zostanie uruchomiony na Politechnice Gdańskiej. Pozwoli na prowadzenie badań z wielu dziedzin

2022-12-29 21:32
Superkomputer
Autor: NDI

Już tylko miesiące dzielą nas od uruchomienia jednego z najpotężniejszych superkomputerów w Europie. Dzięki niemu uczelnia zyska maszynę, o potężnej mocy obliczeniowej, która pozwoli na prowadzenie zaawansowanych badań. Pomoże również studentom poznać strukturę i specyfikę tego typu urządzeń.

W pierwszej połowie 2024 roku na terenie Politechniki Gdańskiej uruchomiony zostanie superkomputer. Będzie to najszybsze i najbardziej wydajne tego typu urządzenie w kraju, znajdzie się również w europejskiej czołówce. Tego typu urządzenie pozwoli uczelni na wykonywanie skomplikowanych obliczeń, które pomogę w pracach naukowych.Oprócz tego stworzenie tak potężnego komputera i serwerowni, pozwoli na naukę i doświadczanie wszystkich procesów z tym związanych. Dzięki temu studenci, a także kadra naukowa będzie miała okazję poznać jak działają tego typu obiekty. 

Nowy projekt i najszybszy komputer w Gdańsku

Projekt CK STOS PG wniesie nową jakość do polskiej nauki i wzmocni wizerunek Gdańska i Pomorza na akademickiej mapie Europy. Centrum będzie wyposażone w supernowoczesny komputer oraz przestrzenie do pracy dla naukowców, inżynierów i studentów. Po uruchomieniu kompleksu i samego superkomputera zyskamy możliwość prowadzenia zaawansowanych prac badawczych i rozwiązywania problemów praktycznie we wszystkich dziedzinach naszego życia, m.in. z zakresu medycyny, biotechnologii, fizyki, czy nawet astronomii.

- mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.

Ukradł komputery w sklepie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE