Idziesz do lasu? Uważaj na kleszcze! Na Pomorzu jest ich więcej niż przed rokiem

2020-05-14 14:22
Kleszcz
Autor: pixabay.pl

Są małe, ale bardzo niebezpieczne. W pomorskich lasach zaroiło się od kleszczy. Jest ich więcej niż w ubiegłych latach, a wszystko przez sprzyjającą pogodę.

Łagodna pogoda sprawiła, że w tym sezonie kleszcze pojawiły się wcześniej i jest ich więcej niż zwykle. -Ponadto w tamtym roku był rok nasienny niektórych drzew, np. buka. Dlatego też teraz mamy więcej gryzoni, a to na nich najczęściej pojawiają się kleszcze -zauważa Łukasz Plonus z Nadleśnictwa Gdańsk.

Wybierając się do lasu, pamiętajmy o odpowiednim ubiorze. Szczelne spodnie i buty oraz kurtka lub koszula z długim rękawem, to najlepsze zabezpieczenie przed kleszczami. Po wizycie w lesie warto też dokładnie obejrzeć swoją skórę.

A co jeżeli kleszcz zagnieździ się na naszym ciele? W żadnym wypadku nie należy go smarować tłuszczem lub alkoholem. Pajęczaka najlepiej ostrożnie usunąć pęsetą.

Jak przygotować się na spacer po lesie? Jak usunąć kleszcza? O szczegółach opowiedział nam Łukasz Plonus. Posłuchaj!

Po usunięciu kleszcza ze skóry, należy obserwować miejsce po ukąszeniu. Pojawiający się rumień może świadczyć o niebezpiecznych chorobach, np. boreliozie czy kleszczowym zapaleniu mózgu.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE