Godzina, w której myjesz zęby MA znaczenie! Są najnowsze badania

2022-07-05 10:26
Pasta do zębów
Autor: CC Pixabay.com Lipno. Ukradł pastę do zębów. Posiedzi za... narkotyki! / Zdjęcie poglądowe

Mycie zębów o konkretnej porze wydłuża nasze życie - tego dowodzą najnowsze badania opublikowane w „Journal of Aging”. Naukowcy zbadali związek dbania o zęby ze śmiertelnością u 5611 starszych osób w latach 1992-2009. O której godzinie powinniśmy zatem myć zęby?

W marcu 2017 r. badanie przeprowadzone przez University of Buffalo (USA) wykazało, że częste zapalenie dziąseł zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci o 12%. Badana grupa była bardzo duża – 57 001 kobiet powyżej 55. roku życia – a zatem wyniki badania są bardzo trafne.

Nie od dziś jednak wiadomo, że zdrowe nawyki higieny jamy ustnej, takie jak codzienne używanie nici dentystycznej i wizyty u dentysty, również mają związek z długowiecznością badanych.

Godzina, w której myjesz zęby MA znaczenie! Są najnowsze badania

Naukowcy odkryli, że mycie zębów wieczorem, przed snem, wiąże się z długowiecznością. Co więcej, zdrowe nawyki higieny jamy ustnej, takie jak codzienne używanie nici dentystycznej i wizyty u dentysty, również mają związek z długowiecznością badanych. Brak wizyty u dentysty w ciągu ostatniego roku zwiększył ryzyko zgonu o 30-50 procent.

Jak zaznacza portal Wprost Zdrowie, naukowcy odkryli również, że pomijanie wieczornego szczotkowania zębów zwiększa ryzyko wcześniejszej śmierci o 20-35 procent. Podobnie wygląda to przy nitkowaniu.

Sonda
Przechodziłeś zabieg usunięcia zębów mądrości?
Policja poszukuje złodzieja
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE