Gdyńscy radni podjęli uchwałę o możliwości wzięcia kolejnego kredytu długoterminowego

2022-09-29 19:00
Pieniądze
Autor: PAWEL KOZIOL / SE / EAST NEWS Banki będą zwracać pieniądze

Gdynia będzie znów będzie łatać dziurę w budżecie. Podczas dzisiejszej sesji rady miasta, czwarty rok z rzędu radni podjęli uchwałę o umożliwieniu wzięcia kredytu długoterminowego na kwotę niemal dwustu milionów złotych. Przypomnijmy, aktualne zadłużenie Gdyni wynosi około dziewięciuset milionów złotych.

- To co bardzo istotne i to co nie wybrzmiewa, wzięcie kredytu w określonej wysokości nie równa się, że o taką samą kwotę wzrasta zadłużenie miasta. W zeszłym roku kwota zadłużenia miasta wzrosła o około 1/3 wysokości tego kredytu, ponieważ w tym samym czasie między innymi są chociażby spłacane inne pożyczki czy zakańczane inwestycje - tłumaczy wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni, Jakub Ubych.

Opozycja była przeciw. - Stan finansów publicznych miasta Gdyni jest w opłakanym stanie i za to winę ponosi całkowitą Wojciech Szczurek. Gdynia jest na równi pochyłej zmierzającej do bankructwa miasta - mówi radny Marek Dudziński z PiS.

- Zaciąganie kredytu wydaje się być najprostszym sposobem na rozwiązanie problemów, ale to się tylko wydaje, bo długookresowo będzie nam to ciążyło przez lata - dodaje radny z PO, Tadeusz Szemiot.

Mimo wszystko gdyński dług nigdy nie przekroczył bariery miliarda złotych. Zdaniem radnych tym razem również ilość cyfr w wartości zadłużenia nie wzrośnie.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE