Gdynia: Sezon fotograficzny na modernizm rozpoczęty

i

Autor: gdynia.pl

Gdynia: Sezon fotograficzny na modernizm rozpoczęty

2022-04-22 15:58

Długi dzień, piękne światło, no i wspaniała modernistyczna architektura. W czwartkowe popołudnie rozpoczął się sezon fotograficzny na Gdyńskim Szlaku Modernizmu.

Pierwszy w tym sezonie foto-spacer, którego celem jest wspólne fotografowanie architektury modernistycznej Gdyni, skupił się na bardzo niewielkim obszarze Śródmieścia – kwartale ulic Świętojańskiej – Portowej, Św. Wojciecha, Stefana Żeromskiego i skweru Kościuszki. Mimo tak ograniczonej przestrzeni, uczestnicy pleneru mieli okazję zobaczyć z zewnątrz i od wewnątrz bardzo zróżnicowane obiekty o różnorodnej formie, choć wszystkie oczywiście zbudowane w duch modernizmu.

I takie też było zadanie fotografów – pokazać na zdjęciach tę różnorodność zamkniętą na skrawku miasta wielkości chusteczki. Tradycją bowiem foto-spacerów organizowanych przez Agencję Rozwoju Gdyni są mini konkursy, w których uczestnicy mają szansę wygrać nagrody książkowe.

Choć foto-spacery po Gdyńskim Szlaku Modernizmu odbywają się od wielu lat, a budynków z okresu modernizmu nie przybywa, to organizatorom znów udało się zaskoczyć nawet najbardziej wiernych uczestników plenerów, którzy uczestniczą niemal w każdym takim wydarzeniu.

Największa sensację wzbudziło wnętrze kamienicy Julii Sitarzowej przy ul. Portowej 6, zbudowanej w latach 1937 – 1938. Klatka kamienicy ma niezwykle oryginalną duszę w kształcie trapezu – perełkę pośród gdyńskich modernistycznych klatek. Było to pierwsze wejście do tej kamienicy w historii foto-spacerów.

Drugą niespodzianką była dogłębna eksploracja zupełnie innego stylistycznie obiektu – budynku YMCA przy ul. Żeromskiego 26, powstałego w latach 1948 – 1951 według projektu Stefana Kozińskiego i Bohdana Damięckiego w duchu modernizmu amerykańskiego – bardzo nietypowego jak na Gdynię, gdyż z elewacją pokrytą jasną cegłą. Uczestnicy mieli okazję zajrzeć do wielu zakamarków budynku, jak i na jego taras, dzięki gościnności kierownictwa obiektu oraz pomocy Mirka Studniaka, który prowadzi w budynku renowację zabytkowej stolarki okiennej i drzwiowej.

Zdjęcia można obejrzeć na stronie miasta pod TYM LINKIEM.

Sonda
Czy Gdańsk to dobre miasto do życia?
Przechowywanie w kuchni | Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE