Gdański falowiec. Najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce znajduje się na Przymorzu

2023-01-27 14:29
Gdański falowiec. Najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce znajduje się na Przymorzu
Autor: Karol Makurat/REPORTER

Najdłuższy polski falowiec położony jest na gdańskim osiedlu Przymorze Wielkie przy ulicy Obrońców Wybrzeża. Budynek powstawał w latach 1970-1973. Jak powstał i dlaczego? Na wszystkie pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Falowiec to nic innego jak typ budynku mieszkalnego, którego bryła i układ balkonów przypominają falę, a wejścia do mieszkań usytuowane są na galeriach (z wyjątkiem falowców łódzkich i poznańskich, gdzie wejścia do mieszkań znajdują się na klatkach schodowych), połączonych ze sobą klatkami schodowymi. Ten typ występuje w Polsce i we Włoszech.

Gdański falowiec - najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce 

Najdłuższy polski falowiec położony jest na gdańskim osiedlu Przymorze Wielkie przy ulicy Obrońców Wybrzeża. Budynek powstawał w latach 1970-1973. W czasie, w którym ludzie zasiedlali gotowe segmenty wieżowca, mieli okazje widzieć dobudowywanie następnych sekcji. Pierwotnie budynek miał być krótszy, ale z uwagi na obecność znacznej przestrzeni w okolicy poczyniono rozbudowę większą niż planowano. Zaprojektowali go Tadeusz Różański, Danuta Olędzka i Janusz Morek.

Gdański falowiec - długość

Falowiec w Gdańsku ma długość 860 metrów. Dłuższy od niego jest wiedeński Karl-Marx-Hof (1100 metrów). W bliskim sąsiedztwie falowca planowana była budowa najwyższego budynku mieszkalnego w Polsce Big Boy Building, wysokiego na 202 metry. Obecnie przy tej samej ulicy zbudowanych zostało 9 wieżowców z dużą liczbą mieszkań po 16-18 pięter każdy, dwa kolejne(drugi niższy) są w budowie, co czyni ulicę Obrońców Wybrzeża najgęściej zaludnioną ulicą Gdańska – na niecałym kilometrze długości mieszka tu co najmniej 1% – 2% mieszkańców miasta.

Gdański falowiec. Charakterystyka budynku

  • 10 pięter (plus parter, nad każdą klatką znajdują się także nadbudówki)
  • 4 segmenty po 4 klatki w każdym i średnio 110 mieszkań w każdej z nich (gdański falowiec ma 1792 mieszkania)
  • 3451 oficjalnie zameldowanych lokatorów (licząc jednak wynajmujących, liczba ta może wynosić nawet 6000)
  • długość 860 m, wysokość 32 m, szerokość 13 m
Sonda
Czy Gdańsk jest dobrze zarządzany?
Dzieci obejrzały film o Wolnym Mieście Gdańsk
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE