Gdańsk. Uszkodzony prom „Wawel” nie wypłynie w morze jeszcze przez kilka dni. Zostanie naprawiony

2023-01-24 8:50
Chciał wysadzić prom w Gdyni
Autor: Marcin Gadomski/Super Express

Prom "Wawel", w którym w trakcie wpływania do gdańskiego portu doszło do uszkodzenia kadłuba, w sobotę wypłynie na swoją stałą trasę do szwedzkiego portu Nynäshamn. Do tego czasu jednostka ma zostać naprawiona.

Odejścia promu Wawel zostały anulowane do piątku włącznie

- rzecznik prasowy PŻB S.A. – Polferries Michał Arciszewski.

Podkreślił, że wypłynięcie statku jest planowane na sobotę (28 stycznia) na godz. 18. Prom wypłynie na swoją stałą trasę Gdańsk – Nynäshamn.

Prom do soboty ma zostać naprawiony przy nabrzeżu, przy którym cumuje.

Kapitan promu złożył raport ze zdarzenia. Jest on w trakcie analizy

– zaznaczył rzecznik.

Awarię zbada specjalna komisja?

Do uszkodzenia poszycia kadłuba promu "Wawel" doszło w ubiegłą sobotę. Jednostka, w trakcie wejścia do portu w Gdańsku i przy wykonywaniu manewru na tzw. obrotnicy, prawdopodobnie została zepchnięta przez silnie wiejący wiatr.

Nie było ryzyka nabierania przez statek wody, ponieważ uszkodzenie powstało kilka metrów ponad linią wody. Na pokładzie było ok. 150 pasażerów. Wszyscy bezpiecznie opuścili statek. Zabezpieczono także ładunek przewożony na pokładzie promu.

O zdarzeniu została powiadomiona Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich. Sekretarz PKBWM Marek Szymankiewicz podkreślił, że w przyszłym tygodniu zbierze się zespół, który zdecyduje czy incydent z udziałem promu "Wawel" będzie badany przez Komisję.

Komisja zbiera się raz w miesiącu i podejmuje uchwałę o tym, czy będzie kontynuowała badanie tego zdarzenia czy odstępuje ze względu na małą wagę

- stwierdził.

Prom "Wawel" został zbudowany w 1980 roku w szwedzkiej stoczni w Malmö. W roku 1989 jednostka została przebudowana w stoczni w Bremerhaven, z kolei w 2004 roku zostały przeprowadzone na niej prace dostosowawcze do potrzeb Polferries. "Wawel" może przewieźć jednorazowo 1000 pasażerów.

Poza promem "Wawel", trasę Gdańsk - Nynäshamn obsługuje prom Baltivia.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

Tajemnica zabójstwa Amerykanki. Świadek zeznaje w sądzie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE