Gdańsk rezygnuje z budowy parkingów kubaturowych w Śródmieściu. Powodów jest wiele

2023-01-25 9:24
Parking
Autor: Gdańsk.pl

W Śródmieściu Gdańska nie będzie 4 parkingów kubaturowych. Miasto podaje, że powodów do pojęcia tej decyzji było wiele. Z pewnością ważny okazał się również sprzeciw mieszkańców i wielu środowisk, które uważały że budowa tych obiektów w takim miejscu jest po prostu złym pomysłem.

Miasto rezygnuje

Władze Gdańska zdecydowały się  rozwiązać umowę ze spółką IMMO Park.  Powodów były wiele. Na stronach urzędu możemy przeczytać, że chodziło między innymi o niekorzystną sytuacje makroekonomiczną.

Włodarze miasta podkreślają również zmianę podejścia do parkowania w centrum Gdańska. Powstała strefa płatnego parkowania, a w czasie największych eventów, takich jak Jarmark Świętego Dominika funkcjonują parkingi Park&Ride. Oprócz tego pozytywnej zgody na budowę parkingów kubaturowych nie wydał konserwator.

Wiele głosów sprzeciwu

Od samego początku budowa parkingów kubaturowych budziła sprzeciw wielu środowisk. Jednym nie podobał się fakt tego, jak estetycznie miałby wyglądać te obiekty. Innym w ogóle sam zamysł ich powstania. Zdaniem wielu środowisk centra miast, a szczególnie te z tkaną historyczną powinny być nastawione bardziej na ruch pieszych i komunikacje zbiorową

Te parkingi zostały w fatalny sposób zlokalizowane. One jeżeli ewentualnie miałby gdzieś powstać to na obrzeżach Śródmieścia, a nie w jego centrum. To tak naprawdę nie miało sensu. Parking na Podwalu Staromiejskim, tak naprawdę zakorkowałby całe Podwale Staromiejskie, a do tego zniszczył całą przestrzeń na górze. Parking na Targu Węglowym sprawiłby, że nagle w zabytkowej przestrzeni wyrosłaby nam cała masa instalacji technicznych, wywietrzniki od klimatyzatorów, klatki schodowe, czy szyby od wind.

- mówi Karol Spieglanin z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

11 lat temu zginęła mała Madzia z Sosnowca. Tak wygląda jej grób
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE