Dworzec w Gdańsku Głównym ciągle w remoncie. Koniec prac dopiero w przyszłym roku

2022-07-05 18:34
Gdańsk Główny Dworzec
Autor: Gdańsk.pl

Dworzec w Gdańsku Głównym do użytku miał być oddany około rok temu, a mimo to nadal nie widać końca prac. Prognozowany czas zakończenia wszystkich robót to I kwartał 2023 roku.

Przyczyny opóźnień

Od kwietnia 2019 roku dworzec “Gdańsk Główny” jest wyłączony z użytku. Większość turystów i mieszkańców Gdańska zdążyła się przyzwyczaić do prowizorycznego, tymczasowego dworca. Wszystko wskazuje na to, że dworzec do użytku wróci dopiero w okolicach świąt Bożego Narodzenia, a wszystkie prace zakończą się dopiero w okolicach marca 2023 roku (czyli około 2 lat później niż pierwotnie planowano). PKP podaje, że głównymi przyczynami tak dużych opóźnień są zerwane łańcuchy dostaw materiałów potrzebnych do prac. Wpływ na taki stan rzeczy miała pandemia i obecna wojna w Ukrainie. Oprócz tego, niektóre fragmenty remontu dworca prowadzone były pod nadzorem konserwatora, co również wpłynęło na czas trwania prac.

Do tej pory wykonano już szereg prac związanych z przebudową dworca kolejowego Gdańsk Główny. Obecnie wykonawca skupia się przede wszystkim na pracach wykończeniowych oraz instalacyjnych. W holu głównym prowadzone są prace konserwatorskie polegające na odtworzeniu jego historycznego wyglądu. Trwają prace przy kamiennej okładzinie, a także odtwarzanych na wzór historycznych witrynach i stolarce okiennej i drzwiowej. Na poziomie – 1 , w nowym tunelu montowane są  okładziny ścienne oraz szklane witryny. W budynku montowane są również nowe windy. Prace toczą się także w przyszłych pomieszczeniach przeznaczonych na wynajem, które są wykańczane do standardu deweloperskiego. W otoczeniu dworca trwają roboty związane z wykonaniem nawierzchni. Wstępnie również rozmieszczono oprawy oświetleniowe wokół budynku i rozpoczęto próby w zakresie iluminacji poszczególnych części elewacji dworca. 

Mówi Bartłomiej Sarna z PKP. Całkowity koszt związany z generalnym remontem dworca “Gdańsk Główny” wyniesie około 100 milionów złotych

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE