Do Trójmiasta zjadą popularni aktorzy. Przed nami Sopot Film Festiwal 2023

i

Autor: Sopot Film Festival, archiwum

wydarzenia

Do Trójmiasta zjadą popularni aktorzy. Przed nami Sopot Film Festival 2023

2023-05-31 20:16

W ten weekend rozpocznie się Sopot Film Festival. Przez ponad tydzień widzowie będą mogli zobaczyć kilkadziesiąt filmów. Do kurortu zjadą aktorzy, m.in. Katarzyna Figura.

23. Sopot Film Festival - święto międzynarodowego kina 

W sobotę (3 czerwca) wystartuje 23. Sopot Film Festival. W kurorcie królować będzie ambitne kino z całego świata. Ponadto organizatorzy zapowiadają międzynarodowe pasma konkursowe, pokazy przedpremierowe, spotkania i dyskusje z gośćmi.

Seanse, wydarzenia specjalne i muzyczne odbędą się w tym roku w sopockim Multikinie, Teatrze Boto, Teatrze Wybrzeże (Scena Kameralna), Art. Inkubatorze, w galeriach, klubokawiarniach oraz przestrzeniach publicznych miasta

- zapowiadają organizatorzy festiwalu.

Ile potrwa 23. Sopot Film Festival? 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sopocie będzie trwał 9 dni, w dniach 3-11 czerwca. W tym czasie fani kina będą mogli obejrzeć kilkadziesiąt filmów - fabuł, dokumentów i filmów krótkometrażowych. W repertuarze m.in. "A oni Dalej grzeszą dobry boże!", "IO" czy "Chora na siebie".

W poniedziałek (5 czerwca) o godzinie 20:00 odbędzie się Koncert Muzyki Filmowej na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże.

Międzynarodowe konkursy filmowe na Sopot Film Festival

Podczas festiwalu odbędą się trzy międzynarodowe konkursy filmowe.

Pierwszy z nich to konkurs pełnometrażowych filmów fabularnych „Nowe Wizje”, prezentujący kino artystyczne z całego świata, gdzie tematem przewodnim są nowe wizje współczesnego świata, filmy coming-of-age, artystyczne kino gatunkowe oraz dystopijne wizje przyszłości. Drugi, to konkurs shortów – krótkich fabuł i animacji, najstarsza festiwalowa sekcja, do której zgłoszono w tym roku ponad 2,5 tys. krótkich produkcji z całego świata, a sito selekcji przejdzie kilkadziesiąt, które pokazane zostaną na Festiwalu

- wyjaśniają organizatorzy.

Ostatni konkurs to konkurs kina skandynawskiego - to nowość na festiwalu. Podczas niego widzowie zobaczą pełnometrażowe fabuły i dokumenty.

To jednak nie wszystko, jeżeli chodzi o kino skandynawskie. Sekcją tematyczną tegorocznego Sopot Film Festival jest "Nordic Noir", gdzie zostaną zaprezentowane ekranizacje powieści kryminalnych najlepszych autorów tego gatunku.

W programie, w sekcjach „Spectrum” oraz „Spectrum Doc” pojawią się produkcje nagradzane i prezentowane na prestiżowych światowych festiwalach: Cannes, Berlinale, Wenecja, Sundance i Toronto.

Pełen program festiwalu dostępny jest tutaj.

Kto pojawi się na 23. Sopot Film Festival?

Przy okazji pokazów filmowych pojawią się specjalni goście, m.in.:

  • Katarzyna Figura (Chrzciny, reż. Jakub Skoczeń)
  • Anna Jadowska (reżyserka Kobiety na Dachu)
  • Wojciech Mecwaldowski (Niebezpieczni Dżentelmeni, reż. Maciej Kawalski)
  • Lena Góra, Michał Chmielewski (Roving Woman, reż. Michał Chmielewski)
  • Wojciech Gostomczyk, Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz (LEON, reż. Wojciech Gostomczyk)
  • Marta Stalmierska (Braty, reż. Marcin Filipowicz)
  • Sandra Drzymalska (IO, reż. Jerzy Skolimowski)

Z kina na ulice

Uczestnicy 23. Sopot Film Festival nie będą siedzieć tylko w salach kinowych i oglądać filmy. Zaplanowano spacery filmowy szlakiem planów zdjęciowych filmów i seriali, które były realizowane w Sopocie na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Ponadto odbędą się filmowe śniadania z arcydziełami kina niemego w klubie Dwie Zmiany, wieczory z krótką animacją w Klubogalerii 3 Siostry, a także pokazy plenerowe w parku Art. Inkubatora.

Ile kosztuje wstęp na 23. Sopot Film Festival?

Bilet na pojedynczy pokaz filmu kosztuje 20 złotych, natomiast wstęp na pokazy filmów krótkometrażowych - 17 złotych.

Pokazy filmowe w klubach Dwie Zmiany, 3 Siostry oraz spacery filmowe są bezpłatne.

Ponadto zakupić można imienny karnet festiwalu na pokazy w Multikinie Sopot, na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, Teatrze Boto i Goyki 3 Art Inkubator. Karnet pozwala wejść na wszystkie projekcie. Jego cena to 190 złotych.

Bilety można zakupić przez stronę internetową.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

Dzieciństwo Iwony Wieczorek. Premiera filmu dokumentalnego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE