Demonstracja #muremzaOCHOCKĄ w Gdańsku. Akcja w obronie nauczycielki z Tczewa, której grozi zakaz wykonywania zawodu za udział w Strajku Kobiet. Oświadczenie Iwony Ochockiej

2021-02-02 9:47
Akcja wsparcia dla nauczycielki z Tczewa, której grozi zakaz wykonywania zawodu za udział w Strajku Kobiet
Autor: Patryk Rosiński

Nauczycielka z Tczewa może stracić prawo do wykonywania zawodu. Iwona Ochocka stanęła we wtorek 2.02.2021 r. przed komisją Pomorskiego Kuratorium Oświaty za udział w październikowych protestach Strajku Kobiet. Przed Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku manifestowała grupa ok. 30 osób wspierających nauczycielkę.

Manifestacja w obronie nauczycielki z Tczewa przed Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku

W manifestacji przed PUW przy ul. Okopowej wzięły udział m.in. nauczycielki, które wspierają koleżankę i nie zgadzają się na rozliczanie ich z działań wykonywanych w wolnym czasie.

- Ja też jestem nauczycielką. Nie można się dzisiaj bać. Ci ludzie właśnie na to liczą, że my się wszyscy będziemy ich bali - powiedziała jedna z kobiet, demonstrujących przed PUW w Gdańsku. - Nie ma mojej zgody na strach.

Oświadczenie nauczycielki z Tczewa Iwony Ochockiej

Iwona Ochocka po zakończeniu spotkania z komisją Pomorskiego Kuratorium Oświaty wyszła przed Urząd Wojewódzki w Gdańsku i wygłosiła oświadczenie, które wcześniej przedstawiła także rzecznikowi dyscyplinarnemu.

Przyznała, że brała i nadal bierze udział w protestach Strajku Kobiet przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącego aborcji. Zaprzeczyła, jakoby miała kogokolwiek do tego namawiać, a w szczególności uczniów. Podkreśliła, że prawo do protestów jest zagwarantowane w artykule 54 Konstytucji RP.

W odniesieniu do zarzutu dotyczącego "nawoływania do nieetycznych, niehumanitarnych postaw oraz używania wulgaryzmów", powiedziała:

- W trakcie protestów wybrzmiewały i wybrzmiewają różne hasła, które są wyrazem emocji ogromnej części obywatelek i obywateli oraz ich zdania na temat osób odpowiedzialnych za ten haniebny wyrok oraz łamanie prawa w Polsce. Taka jest poetyka protestów i nie ma to nic wspólnego z nawoływaniem do niehumanitarnych postaw. W Tczewie, Gdańsku, Malborku, Sztumie krzyczały tysiące ludzi, natomiast ze względów czysto politycznych skupiono się na mnie, zatem szczególnie oburzający i nieetyczny z mojego punktu widzenia jest udział Kuratorium Oświaty w represjonowaniu mnie i mojej rodziny - powiedziała Iwona Ochocka. - Oświadczam, iż jako świadoma Polka, matka dwojga dzieci, nauczycielka dyplomowana, polonistka z 20-letnim stażem pracy z dziećmi i młodzieżą uważam, że mam prawo do wyrażania swoich poglądów.Wymaganie od nas neutralności światopoglądowej jest ogromnym nadużyciem, ponieważ w praktyce polega na wymuszaniu posłuszeństwa wobec władzy.

- Od rzecznika dyscyplinarnego zależy teraz, czy zostanie wszczęte wobec mnie postępowanie – powiedziała Ochocka. Posłuchaj:

Posłuchaj oświadczenia Iwony Ochockiej po spotkaniu z komisją Pomorskiego Kuratorium Oświaty:

Pomorskie Kuratorium Oświaty nie skomentowało sprawy Iwony Ochockiej.

SOLIDEMO #muremzaOchocką

Na SOLIDEMO #muremzaOchocką zaprosili członkowie inicjatywy społecznej  Malborski Strajk Kobiet oraz grupy TAK Trójmiejska Akcja Kobieca. Akcja wsparcia dla nauczycielki z Tczewa odbyła się we wtorek 2.02.2021 w godz.9:45-10:45 przed Pomorskim Urzędem Wojewódzkim przy ul. Okopowej w Gdańsku.

Postępowanie wszczęto w wyniku donosu. Iwonie Ochockiej grozi zakaz wykonywania zawodu.

- Iwona jest polonistką, dyrektorką szkoły niepublicznej w Tczewie. Jesienią 2020 aktywnie uczestniczyła w Strajkach Kobiet. Lokalny poseł PiS Kazimierz Smoliński publicznie krytykował jej działania w lokalnych mediach. W wyniku donosu do Kuratorium Oświaty, wszczęto przeciwko Iwonie Ochockiej postępowanie dyscyplinarne. Nauczycielce grozi zakaz wykonywania zawodu. Przesłuchanie odbędzie się w najbliższy wtorek. Przyjdźcie na godzinkę pod Pomorski Urząd Wojewódzki - czytamy w poście zamieszczonym na facebooku grupy TAK Trójmiejska Akcja Kobieca.

We wtorek, 2 lutego dajemy wsparcie Iwona Ochocka - działalność publiczna. ⚡⚡⚡✌ #NigdyNieBędzieszSzłaSama Iwona jest...Opublikowany przez TAK Trójmiejska Akcja Kobieca Niedziela, 31 stycznia 2021
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE