Czy Gdańsk to dobre miejsce na rozpoczęcie kariery zawodowej w 2023 roku?

2023-01-24 7:42 Materiał sponsorowany
praca Gdańsk
Autor: Materiały prasowe

Gdańsk już dziś zajmuje czołowe miejsca m.in. w rankingach dotyczących zarobków czy poczucia szczęścia mieszkańców. Wszystko wskazuje, że stolica województwa pomorskiego ma przed sobą dalsze lata dynamicznego rozwoju. Czy zatem w 2023 roku pracy warto szukać właśnie w Gdańsku?

Zalety gdańskiego rynku pracy i samego miasta

Gdańsk to duże miasto wojewódzkie, a tym samym jeden z największych ośrodków miejskich kraju. Od wielu lat to również jeden z najatrakcyjniejszych rynków zatrudnienia. Różne statystyki, prognozy i badania pokazują, że aglomeracja rozwija się bardzo dynamicznie.

Jest wręcz jednym z najszybciej rozbudowujących się miejsc w kraju. Mieszkańcy Gdańska wskazują na wysoki poziom zadowolenia z życia właśnie w tym mieście.

Bardzo dobrze oceniają m.in. dostęp do terenów zielonych, bogate życie kulturalne, szerokie możliwości kształcenia się czy sprawność funkcjonowania komunikacji miejskiej. Niewątpliwą zaletą Gdańska jest położenie nad Bałtykiem.

Dostępność plaż już samo w sobie jest dużym walorem miasta, ale stanowi jeszcze większą wartość dla osób szukających tutaj przede wszystkim możliwości zawodowych. Nadmorski charakter Gdańska tworzy miejsca pracy w turystyce, które są dostępne całorocznie, nie tylko w sezonie letnim.

Duża liczba ofert zatrudnienia dotyczy także branż, takich jak np. gastronomia, do których stosunkowo łatwo wejść i rozpocząć karierę, nawet gdy brakuje doświadczenia.

Strategiczne położenie daje dostęp także do miejsc pracy niemal unikatowych w skali kraju, a to dlatego, że mało jest innych ośrodków w Polsce, które umożliwiają podjęcie pracy m.in. w przemyśle stoczniowym, w charakterze pracownika portu, w roli marynarza czy też w dziedzinie transportu morskiego.

praca Gdańsk
Autor: Materiały prasowe

Wysokie zarobki i dostępność wielu ofert pracy

Także statystyki dotyczące zarobków w największych miastach kraju pokazują, że warto w 2023 roku rozważyć znalezienie pracy w Gdańsku. Najatrakcyjniejszym rynkiem zatrudnienia w Polsce jest niezmiennie i niepodważalnie Warszawa. Także Kraków to stale ceniona miejscowość na mapie naszego państwa.

Jeszcze do niedawna największym konkurentem tych miast był przede wszystkim Wrocław. Dziś dane traktujące o zarobkach pokazują, że Gdańsk wyprzedził już pod tym względem, wciąż atrakcyjną stolicę województwa dolnośląskiego.

Wydaje się, że nadchodzi właśnie czas najlepszej sytuacji na pomorskim rynku pracy i rok 2023 może być dobrym terminem, aby zająć tu swoje miejsce.

Zwłaszcza że w Gdańsku bardzo wyraźnie widać, że obecny rynek należy do pracownika. W wielu branżach brakuje odpowiednio przygotowanych i wykwalifikowanych kandydatów.

Pracodawcy mają znaczne problemy ze skompletowaniem kadr, co sprzyja obniżaniu wymagań, a także przyciąganiu chętnych coraz atrakcyjniejszymi benefitami oraz powiększającymi się wynagrodzeniami.

praca Gdańsk
Autor: Materiały prasowe

Do jakich pracowników należy gdański rynek zatrudnienia?

Zwiększone zapotrzebowanie na pracowników widać szczególnie w kilku konkretnych branżach. To na przedstawicieli właśnie tych profesji czeka tu praca. Gdańsk da w 2023 roku mnóstwo możliwości zawodowych specjalistom z różnych obszarów IT.

Mowa przede wszystkim o analitykach, testerach i operatorach systemów teleinformatycznych, programistach oraz projektantach i administratorach baz danych. Sprawdź na GoWork, kto jeszcze ma szansę wejść do dochodowej branży IT w Gdańsku.

Pomimo wyraźnego zahamowania sektora ogólnobudowlanego, w Gdańsku wciąż występuje głęboki deficyt doświadczonych i samodzielnych fachowców technicznych, którzy mogą zdobyć wymagane uprawnienia i atrakcyjne miejsca zatrudnienia, nie tylko pracując na placach budowy, czy przy wykończeniach, ale także m.in. w branży produkcyjnej, samochodowej czy naprawczej.

Służba zdrowia i oświata to kolejne sektory, w których czeka wiele wakatów w Gdańsku. W tych dziedzinach niezbędne jest jednak odpowiednie wykształcenie, a czynnikami, które zniechęcają do wybierania kariery nauczyciela czy pielęgniarki są m.in. wciąż zbyt małe zarobki, czy brak poszanowania społecznego powyższych zawodów.

W Gdańsku ogłoszenia kieruje się jednak także m.in. do fizjoterapeutów, masażystów, ratowników medycznych, psychologów i psychoterapeutów czy nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych

praca Gdańsk
Autor: Materiały prasowe

W wybranych zawodach Gdańsk oferuje pracę od zaraz

Nieustannie duża grupa ofert zatrudnienia ciągle dotyczy tu również sektora handlu i usług, w tym branży HoReCa (zakwaterowań i gastronomii), która przynosi tu zyski nie tylko w sezonie letnim. Pozostałe stanowiska, które ciężko obsadzić w Gdańsku to:

 • portier, woźny, dozorca lub gospodarz obiektu,
 • grafik komputerowy,
 • kierowca autobusu,
 • kierowca samochodu ciężarowego i ciągnika siodłowego,
 • listonosz lub kurier,
 • opiekunka dziecięca,
 • pracownik ds. księgowości i rachunkowości.

Na tak zwaną pracę od zaraz czy pracę od ręki w Gdańsku może liczyć również:

 • pracownik służb mundurowych,
 • pracownik socjalny,
 • pracownik sprzedaży internetowej,
 • recepcjonista i rejestrator,
 • samodzielny księgowy,
 • specjalista ds. administracji,
 • spedytor lub logistyk,
 • zaopatrzeniowiec lub dostawca
praca Gdańsk
Autor: Materiały prasowe
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE