Będzie woził gdańszczan... po Cmentarzu Łostowickim. Autonomiczny minibus ruszy w trasę jeszcze we wrześniu

2021-09-13 20:31

Autonomiczny pojazd już w drugiej połowie września rozpocznie regularne kursy na ponad kilometrowej trasie między bramami prowadzącymi do nekropolii. Z przewozu będzie można skorzystać bezpłatnie.

Cmentarz Łostowicki to największa w Gdańsku nekropolia obejmująca obszar 50 hektarów. Wprowadzenie regularnych przewozów ma ograniczyć ruch samochodowy na tym terenie, ale też usprawnić ruch pieszy. Obecnie za cmentarne bramy mogą wjechać jedynie osoby niepełnosprawne oraz seniorzy - to daje łącznie od 50 do 70 samochodów dziennie.Minibus ma kursować na liczącej ok. 1100 metrów trasie, od bramy wjazdowej przy ul. Łostowickiej do Bramy przy ulicy Cedrowej – po drodze pojazd będzie zatrzymywał się na dwóch przystankach. Pojazd będzie obsługiwał pasażerów bezpłatnie, minimum 6 dni w tygodniu. Kursy mają odbywać się co najmniej 3 razy dziennie.

Przez pierwsze 7 dni bus poruszać się będzie w sposób zautomatyzowany, z obecnym na pokładzie operatorem. Przez pozostały czas trwania umowy operator znajdować będzie się już poza pojazdem, sprawując nad nim zdalny nadzór. Do pełnienia roli operatorów przeszkoleni zostaną kierowcy autobusów spółki Gdańskiej Autobusy i Tramwaje.

Będzie to już drugi pilotaż autonomicznego busa w Gdańsku. We wrześniu 2019 roku miasto Gdańsk w ramach realizacji projektu Sohjoa Baltic uruchomiło pierwszą w Polsce linię autonomicznego busa, który przez miesiąc woził pasażerów po ulicy Karwieńskiej na trasie wiodącej do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Planowany obecnie pilotaż będzie bardziej zaawansowany technicznie, ponieważ przetestowany zostanie tryb zdalnego sterowania pojazdem. Dlatego na miejsce prezentacji wybrano teren zamknięty, a nie jak wcześniej drogę publiczną.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE