Ambasador USA z wizytą w Gdyni

2022-06-09 9:26
Ambasador USA z wizytą w Gdyni
Autor: gdynia.pl

Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, przyjechał z wizytą do Gdyni. We wtorek, 7 czerwca odwiedził Bałtycki Terminal Kontenerowy. Trwa tam największy przeładunek sprzętu armii amerykańskiej w historii Portu Gdynia. Podczas wizyty ambasador spotkał się władzami terminalu, prezydentem Wojciechem Szczurkiem oraz amerykańskimi żołnierzami.

Bałtycki Terminal Kontenerowy współpracuje z armią amerykańską od 2018 roku. Od tego czasu są tu realizowane przeładunki sprzętu dla wojska. Było ich już kilkanaście. Przez gdyński terminal przewinęły się zarówno czołgi czy działa samobieżne, jak i kontenery z mniejszymi elementami wyposażenia. Amerykański sprzęt jest tu myty, a potem przygotowywany do dalszego transportu.

Obecnie w BCT odbywa się największy przeładunek dla armii USA w historii Portu Gdynia. To około 1 400 sztuk różnego rodzaju sprzętu i kontenerów z lżejszym wyposażeniem. Z tej okazji gdyński terminal odwiedził Mark Brzezinski – ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Podczas wizyty w naszym mieście spotkał się on z władzami BCT oraz prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem. Rozmowy dotyczyły m.in. polsko-amerykańskiej współpracy.

Chcę podziękować firmie BCT za wszystko, co robi w ramach współpracy z rządem USA. To niesamowite, że mogę być świadkiem tego, jak bardzo zmieniła się Gdynia i Gdańsk w ciągu ostatnich 30 lat. Te miasta rozwinęły się, a cały region zyskał nową jakość. Polska pokazała, że ma wielką siłę. To otwartość na zmiany

– mówi Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Gdynia gości nie tylko Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych Ameryki, ale szczególną wizytę w naszym mieście złożył także pan ambasador Marek Brzeziński. To osoba szczególna, która czuje nasz kraj i znakomicie rozumie polski kontekst wydarzeń rozgrywających się w Ameryce. Dlatego tak ważne jest to, żebyśmy wspólnie mówili o naszych obszarach współpracy. Jest to współpraca wojskowa, ale i gospodarcza. Muszę przyznać, że pan ambasador ma wiele wspomnień związanych z Gdynią. Mieliśmy okazję o nich porozmawiać i wrócić do chwil ważnych dla niego, ale także dla profesora Zbigniewa Brzezińskiego – ojca pana ambasadora, który też silnie budował relacje między Polską i Ameryką – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Ambasador spotkał się z amerykańskimi żołnierzami i był na pokładzie amerykańskiego niszczyciela USS „Gravely”, który uzupełnia zapasy w gdyńskim porcie. Udał się także na plac, gdzie jest składowany przeładowywany sprzęt.

Przy okazji warto wspomnieć, że BCT buduje polsko-amerykańską współpracę jeszcze w inny sposób. Trzy miesiące temu armator MSC uruchomił cotygodniowe połączenie kontenerowe z Bałtyku do Stanów Zjednoczonych. Dzięki temu do gdyńskiego terminalu zawijają statki, które potem płyną do Nowego Jorku, Filadelfii czy Norfolk.

Jak dobrze znasz Trójmiasto?

Pytanie 1 z 5
Jaka jest największa dzielnica w Trójmieście pod względem liczby mieszkańców?
„Gwiazdozbior Jaruzelskiej” z Arturem Barcisiem
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE