Akademiki w Gdańsku znacznie droższe. Mimo to zostały ostatnie wolne miejsca

2022-09-20 20:00

Trójmiejskie akademiki droższe nawet o 20%. Ceny za wynajem pokoju czy mieszkania ostatnio mocno poszybowały w górę. Nie inaczej jest w przypadku domów studenckich. Pomimo tego, wciąż jest to najkorzystniejsza opcja dla młodych osób, tak więc miejsc pozostało już całkiem niewiele.

- Ceny na rok akademicki 2022/2023 będą kształtowały się od 460 złotych za miejsce w pokoju dwuosobowym do 600 złotych za miejsce w pokoju jednoosobowym. Ceny w stosunku do roku ubiegłego wzrosły o około 90 złotych za miejsce lub pokój - mówi Beata Weber z Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie na ponad 1300 miejsc, aktualnie dostępnych jest jeszcze około 300.

Na PG liczba ta jest dużo niższa. - Mieliśmy do dyspozycji na starcie rekrutacji 2300 miejsc noclegowych w pokojach jedno- i dwuosobowych. W chwili obecnej zostało nam już tylko 80 miejsc w jednym z akademików na Brzeźnie. Pokoje tam będą dostępne od 7 października. Ceny pokoi w akademikach PG nieco w tym roku wzrosły, o około 15%, ale wobec sytuacji na rynku nieruchomości, i tak są całkiem atrakcyjne - podkreśla Maciej Dzwonnik, rzecznik Politechniki Gdańskiej.

Na tej uczelni za miejsce w akademiku student zapłaci od 360 do 618 złotych, w zależności od standardu oraz tego, czy pokój jest jedno- czy dwuosobowy.