1 proc. podatku zostaw na Pomorzu! Organizacje pożytku publicznego czekają na wsparcie

2021-02-22 7:20 Dominika Bakura
Rząd wprowadzi nowy podatek? Pieniądze mają pomóc w walce z pandemią
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Rząd wprowadzi nowy podatek? Pieniądze mają pomóc w walce z pandemią

1 proc. podatku zostaw na Pomorzu! W województwie pomorskim działa 625 organizacji pożytku publicznego, które można wesprzeć rozliczając swój PIT. W ubiegłym roku zdecydowało się na to 917 tys. mieszkańców.

- W 2020 r. pomorzanie przekazali regionalnym organizacjom ponad 58 mln zł - mówi Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Samo przekazanie 1 proc. jest bardzo łatwe, nie wymaga żadnych skomplikowanych wyliczeń. Po prostu w zeznaniu podatkowym PIT wystarczy wpisać numer KRS wybranej organizacji. A listę tych organizacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów – dodaje Michał Piotrowski.

Do wspierania lokalnych organizacji pozarządowych zachęca także Gdynia. W mieście ruszyła specjalna kampania - "Mały procent - wielka sprawa".

- Organizacji pożytku publicznego mamy w Gdyni 86. Są to organizacje kulturalne, kultywujące tradycje, organizacje zajmujące się osobami z niepełnosprawnością, kluby sportowe – wymienia Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Dla części organizacji wpływy z tytułu 1 proc. podatku to jedno z głównych źródeł finansowania działalności, prowadzonej głównie na terenie miasta i na rzecz jego mieszkańców. – Wspierajmy się więc nawzajem – dodaje Guć.

Rozliczenia podatku dochodowego można dokonać do 30 kwietnia.