"Zero tolerancji dla bandytów!" Prezydent Torunia wydaje oświadczenie, a policja szuka sprawców pobicia obcokrajowców

2020-02-10 15:59
Jedna z toruńskich manifestacji przeciwko przemocy i nietolerancji
Autor: Magdalena Witt-Ratowska Jedna z toruńskich manifestacji przeciwko przemocy i nietolerancji

Mieli pobić, znieważyć i wyzywać grupę młodych ludzi zza wschodniej granicy, którzy weekendową noc postanowili spędzić w klubach na toruńskiej starówce. Napastników było prawdopodobnie siedmiu, teraz poszukuje ich policja i publikuje na stronie komendy miejskiej ich wizerunki z monitoringu. W tej sprawie swoje oświadczenie wydał prezydent Torunia.

Poszkodowani to obywatele Ukrainy, Białorusi, Rosji, wśród nich są osoby z rodzin repatriacyjnych. Niektórzy musieli skorzystać z pomocy medycznej i pojechać do szpitala na badania.

Dotychczasowe ustalenia wskazują, że zdarzenie zaistniało na tle narodowościowym. Wizerunek sprawców zarejestrowały kamery monitoringu. Funkcjonariusze szukają osób, mogących pomóc w ustaleniu personaliów podejrzanych, a także świadków zajścia - informuje mł. asp. Wojciech Chrostowski z Zespołu Komunikacji Prasowej KMP w Toruniu.

Chamskie zaczepki i pobicie wydarzyły się w nocy z soboty na niedzielę, około godziny 1.30, u zbiegu ulicy Podmurnej i Placu Teatralnego.


Prezydent Michał Zaleski wydał stanowcze oświadczenie:

Niedzielne zajście na toruńskiej starówce to akt bandytyzmu i skrajnie nienawistnego postępowania, dla którego nie może być akceptacji. Ja z całą stanowczością potępiam takie zachowania! Jednocześnie apeluję, aby osoby, które są świadkami tego typu zdarzeń, natychmiast zawiadamiały właściwe instytucje i służby. Liczę na to, że policja szybko ustali sprawców, a sąd ich przykładne ukarze. Zero tolerancji dla bandytów!

Policjanci dotarli do monitoringu, na którym widać pięć osób, mogących mieć związek z tym przestępstwem. I apelują do wszystkich, którzy mogą coś istotnego w tej sprawie powiedzieć, o kontakt z Wydziałem Dochodzeniowo-Śledczym Komendy Miejskiej Policji w Toruniu przy ul. Grudziądzkiej, pod numerem telelefonu (56) 641 26 07 lub 112.


Informacje można przekazywać anonimowo.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE