Laureat Camerimage 2023

i

Autor: Camerimage

Camerimage

Zakończył się tegoroczny Camerimage. Peter Dinklage, znany z serialu „Gra o tron" jednym z laureatów

2023-11-22 10:50

Ogłoszono Werdykt 31. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage w Toruniu. Laureatem Złotej Żaby w konkursie głównym został Warwick Thornton, operator i reżyser filmu "The New Boy".

Na zakończonym właśnie Festiwalu Filmowym EnergaCamerimage laureatem Złotej Żaby w konkursie głównym został Warwick. Peter Dinklage uznany za najlepszego aktora, Krzysztof Zanussi z nagrodą dla najlepszego reżysera, a Doppelgänger. Sobowtór został uznany najlepszym filmem w konkursie filmów polskich.

Polskie akcenty

Na tegorocznym festiwalu nie mogło zabraknąć także i polskich akcentów. Krzysztof Zanussi odebrał nagrodę za całokształt twórczości dla reżysera.

Krzysztof Zanussi

i

Autor: Grzegorz Adamczewski

- Wieloma moimi filmami starałem się płynąć pod prąd Źródło jeszcze daleko, ale prąd coraz częściej przeciwny. Tak się wydaje, gdy człowiek przybiera w latach. - podsumował swoją twórczość Krzysztof Zanussi podczas finałowej gali.

W konkursie filmów polskich zwyciężył Doppelgänger. Sobowtór, którego reżyserem jest Jan Holoubek, a autorem zdjęć autorem Bartłomiej Kaczmarek.

Mały, Wielki Człowiek

W tym roku laureatem nagrody dyrektora festiwalu dla najlepszego aktora został Peter Dinklage, znany z serialu Gra o tron, występujący także z Joanną Kulig w amerykańskiej komedii romantycznej She Came to Me, pokazanej na zakończenie gali.

- Dziękuję bardzo za tę nagrodę. Jestem po raz pierwszy na tym festiwalu. Chciałem podziękować twórcom festiwalu i Toruniowi. My, aktorzy, gdybyśmy coś próbowali robić sami, bylibyśmy wariatami - powiedział Dinklage.

Nagroda publiczności

 Według festiwalowej publiczności najlepszym z pokazywanych w tym roku filmów został obraz Biedne istoty, w reżyserii Yorgosa Lanthimosa, którego operatorem jest Robbie Ryan 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE