Torun i okolice - Ciechocinek

Zabytkowy pociąg przyjechał do Ciechocinka. Przywiózł rozentuzjazmowanych pasażerów. Zobaczcie film i zdjęcia!

2024-03-09 11:43

We współpracy z samorządem Ciechocinka, w niedzielę do popularnego kurortu przyjechał zabytkowy pociąg "Jubilat", który odwiedził popularne uzdrowisk z okazji obchodów jubileuszu 200 lat Ciechocińskich Tężni. Kursowi pociągu towarzyszyło ogromne zainteresowanie.

Historyczny pociąg odwiedził w sobotę i niedzielę stacje i linie kolejowe, którymi od dekad nie kursują pociągi pasażerskie. Było to trwające dwa dni wydarzenie, podzielone na kilka kursów, każdy pod inną nazwą związaną z regionem. W pociągu pasażerami byli między innymi Regionaliści z powstałego w województwie Ruchu Regionalistycznego,przy Pracowni Regionalistycznej Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

Prawdziwy entuzjazm

Wjazdowi pociągu do Ciechocinka towarzyszyło olbrzymie zainteresowanie prawdziwy entuzjazm zarówno turystów, podróżnych, jak i zwykłych ludzi ustawionych wzdłuż torów kolejowych między Aleksandrowem Kujawskim a Ciechocinkiem.

Zabytkowy pociąg w Ciechocinku

Sobota

W sobotę Regionalista odwiedził stację Toruń Północny na której odbył się happening promujący modernizację linii nr 246 z Torunia Wschodniego przez Toruń Północny do Olka, tak by kończące dzisiaj bieg na stacji Toruń Wschodni pociągi regionalne mogły dojeżdżać do Torunia Północnego. Następnie zabytkowy pojazd pojechał do Kruszwicy, gdzie odpoczywał na dwudziestominutowym postój podczas którego pasażerowie mogli zapoznać się arcyciekawą historią Kruszwicy. Następnie skład powrócił do Inowrocławia i Torunia Głównego.

Niedziela

Drugiego dnia wydarzenia zabytkowy pociąg, ku uciesze mieszkańców i przyjezdnych pojawił się na peronie zabytkowego dworca. Przejazd ten promował przywrócenie regularnych połączeń kolejowych z Ciechocinkiem oraz uświetnieniem dwusetlecia powstania największych w Europie drewnianych tężni solankowych.

Projekt realizowany był wspólnie z Cargo Master, Migro, Morvi, WSG w Bydgoszczy, Bydgoski Ikarus