Za dwa lata tramwajem na Jar. Prace na toruńskich ulicach już jesienią

i

Autor: Marta Łazarska

Za dwa lata tramwajem na Jar. Prace na toruńskich ulicach już jesienią

2021-08-30 18:45

Mieszkańcy osiedla Jar w Toruniu już niedługo będą mogli ruszyć tramwajem. Podpisano umowę wartą niemal 190 milionów złotych. ​Niektórzy torunianie pamiętają, że dawniej mieszkańcy północnej części miasta również mogli poruszać się tramwajem przez Szosę Chełmińską.

Nowa linia na Jar będzie stanowiła aż 20% wszystkich torów w Toruniu. Będzie ona biegła od placu NOT, przez Szosę Chełmińską, Długą, Legionów, Polną, Ugory, Watzenrodego aż do Strobanda, gdzie znajdować się będzie pętla tramwajowa. To ponad 11 kilometrów pojedynczego toru.

Zakres obejmie także budowę nowej i przebudowę istniejącej sygnalizacji na skrzyżowaniach, montaż 21 nowych tablic Systemu Informacji Pasażerskiej, budowę 24 peronów przystankowych tramwajowych oraz montaż 30 wiat przystankowych. Część z nich będzie miała tzw. „zielone wiaty” - powiedział prezes MZK w Toruniu, Zbigniew Wyszogrodzki

Prace podzielono na dwa etapy. Pierwszy z nich odbywał będzie się w północnej części Torunia. Będzie obejmował obszar od przejazdu kolejowego przy ulicy Legionów od Polnej aż do Strobanda. Prace potrwają od września do kwietnia 2022 roku.

Pierwszy etap prac przy linii na os. Jar

i

Autor: Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu

Równolegle prace będą prowadzone bliżej centrum - od Szosy Chełmińskiej, a konkretnie od alei 700-lecia do ulicy Długiej (na wysokości Mohna). Mają one potrwać od września do marca 2022 roku.

Drugi etap prac przy linii na os. Jar

i

Autor: Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu

Wykonawcą nowej linii tramwajowej zostały firmy Balzola Polska i Intop Warszawa. Łączna wartość inwestycji to 400 milionów, z czego połowa pochodzi z unijnego dofinansowania. Prace mają ruszyć na przełomie września i października, potrwają do maja 2023 roku.