Przychodnia lekarska

i

Autor: NFZ Toruń

Opieka zdrowotna

Wydłuża się kolejka do specjalisty. Więcej skierowań od lekarza POZ

2023-09-19 9:10

Warto jednak mieć swojego lekarza POZ i wiedzieć, że zakres jego uprawnień ciągle się zwiększa, a lista badań diagnostycznych, na które może kierować swoich pacjentów ulega systematycznemu wydłużeniu. Znajdują się na niej nie tylko badania krwi, ale także USG, kolonoskopia, a nawet tomografia komputerowa.

Kto jest kim?

Jak przypomina NFZ, lekarz rodzinny to nazwa specjalizacji (specjalista medycyny rodzinnej) określającej wykształcenie danego lekarza, z kolei termin lekarz POZ to określenie funkcji pełnionej w systemie ochrony zdrowia. Zadaniem lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jest ocena stanu zdrowia na podstawie przeprowadzonego wywiadu i obserwacji pacjenta, uzupełniona odpowiednimi badaniami w razie potrzeby.

Trzeba złożyć deklarację

W tym celu należy złożyć pisemną deklarację w wybranej przychodni. Wzór takiej deklaracji dostępny jest na stronie NFZ. Można też wysyłać deklarację w formie elektronicznej, podpisaną kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym przez Internetowe Konto Pacjenta.

Tylko dwa razy w roku

Gdy chcemy zmienić lekarza POZ, powinniśmy wypełnić u nowo wybranego lekarza POZ druk deklaracji. Nie ma obowiązku powiadamiania poprzedniej placówki o tej zmianie. Dwa razy w roku kalendarzowym można bezpłatnie i bez podawania przyczyny zmienić lekarza, pielęgniarkę i położną POZ. Każda kolejna zmiana będzie nas kosztować 80 zł.

Czym zajmuje się lekarz POZ?

Lekarz POZ ma bardzo szerokie możliwości działania. To on planuje i realizuje opiekę lekarską nad pacjentem oraz koordynuje udzielanie świadczeń przez personel medyczny. Leczy choroby i udziela porad, ale także ustala leczenie farmakologiczne i monitoruje je, ustala i wykonuje zabiegi medyczne, wystawia recepty i zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne, wystawia zwolnienia lekarskie.

Profilaktyka i leczenie

Dodatkowo zajmuje się profilaktyką chorób, w tym wieku rozwojowego, kieruje na obowiązkowe szczepienia ochronne i okresowe badania kontrolne, ocenia stan zdrowia w ramach badań bilansowych, kieruje na diagnostykę laboratoryjną oraz obrazową i nieobrazową (EKG, RTG, USG), w tym również na test w kierunku COVID-19.

Może coraz więcej

Lekarz POZ interpretuje też wyniki badań i konsultacji wykonanych w innych placówkach medycznych, kieruje na leczenie uzdrowiskowe i rehabilitacyjne, kieruje do lekarzy specjalistów, dietetyków lub szpitala. To on kieruje do pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej czy na zabiegi w gabinecie zabiegowym i w domu pacjenta oraz na zabiegi fizjoterapeutyczne. Ponadto kwalifikuje do transportu sanitarnego i wystawia zlecenia na taki transport oraz na świadczenia pielęgniarki POZ. Wydaje też zaświadczenia i orzeczenia dotyczące stanu zdrowia pacjenta, realizuje programy zdrowotne i profilaktyczne, wystawia kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego (zwaną Kartą DILO).

Na jakie badania możemy otrzymać skierowanie?

Po zbadaniu pacjenta i ocenie stanu zdrowia lekarz może uznać, że dane objawy i dolegliwości wymagają dalszej diagnostyki lub specjalistycznego leczenia. Dlatego jest on uprawniony do kierowania na dalsze badania, a w razie potrzeby — do szpitala. Decyduje o konieczności wykonania dodatkowych badań na podstawie badania fizykalnego oraz aktualnej wiedzy medycznej. Badania są wykonywane w laboratorium lub pracowni, z którymi placówka POZ ma podpisaną umowę.

Praktycznie więc, możemy dostać skierowanie na każde niezbędne badanie medyczne oraz do odpowiedniego specjalisty, gdy to będzie konieczne.