Policja wodna

i

Autor: KMP Toruń/archiwum

Wiosenny rozruch toruńskich "wodniaków" [WIDEO]

2021-03-22 11:33

Policja wodna w Toruniu rozpoczęła sezon. Pierwszego dnia wiosny zostały spuszczone łodzie patrolowe. I teraz do końca jesieni "wodniacy" będą dbać o bezpieczeństwo wszystkich znajdujących się, wypoczywających czy spacerujących nad wodą i w okolicach. Ale to także wyłapywanie na przykład kłusowników i walka z przestępstwami, wynikającymi z ustawy o rybactwie śródlądowym.

Wodne patrole toruńskiej policji to nie tylko praca na Wiśle, ale także jeziora i inne zbiorniki na terenie powiatu, zwłaszcza w sezonie. Pierwszy dzień wiosny był dobrą okazją do zwodowania na Wisłę najnowszego nabytku "wodniaków" - informuje asp. Wojciech Chrostowski z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu:

To łódź o kadłubie aluminiowym, z zaburtowym osiemdziesięciokonnym silnikiem Yamaha. Jest wyposażona między innymi w echosondę pozwalającą na obserwację ukształtowania dna i przedmiotów unoszących się w wodnej toni. Na pokładzie znajduje się wyposażenie ratownicze do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zanurzenie tego typu łodzi to niecałe 30 cm. Jednostka osiąga prędkość maksymalną około 70 km/h i jest bardzo zwrotna.

Na tej oraz pozostałych łodziach toruńscy „wodniacy” będą dbać o bezpieczeństwo osób przebywających na wodach i w ich obszarze, walczyć z kłusownictwem rybnym, kontrolować jednostki żeglugi śródlądowej i wędkarzy oraz zapobiegać skażeniom zbiorników wodnych.

Trasa wiślana, na której pracują policjanci, to odcinek od Nieszawy po Solec Kujawski, ok. 60 kilometrów. Do tego jeziora, między innymi w Osieku czy Kamionkach.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!