Wilk

i

Autor: Pixabay

Dzikie zwierzęta

Wilki w listopadzie. Gdzie lepiej nie chodzić, aby ich nie spotkać?

2023-11-20 13:33

W listopadzie wiele osób wybiera się na wycieczki w teren. Odwiedzamy góry, lasy, małe miasteczka, urokliwe wsie itd. W takich okolicznościach zawsze warto pamiętać o dzikich zwierzętach. To ludzie w łonie natury są intruzami dla zwierzaków. Wtedy łatwo o kłopoty, gdy spotkamy wilki, czy niedźwiedzie. Podpowiadamy, jak uniknąć takich sytuacji.

Gdzie łatwo spotkać wilki?

W Polsce wilki występują głównie na obszarach wschodnich i północno-wschodnich, w regionach takich jak Bieszczady, Beskidy, Puszcza Białowieska, czy też w okolicach Puszczy Knyszyńskiej. Są również spotykane w innych rejonach, ale głównie skupiają się w lasach i terenach leśnych, zwłaszcza w miejscach, gdzie warunki środowiskowe są dla nich dogodne (brak ludzi i dostęp żywności).

Wilki w Polsce są chronione i podlegają ochronie prawnie ustalonej przez akty prawne, takie jak m.in. ustawa o ochronie przyrody. Są one również obiektem badań naukowych oraz monitoringu ze strony instytucji zajmujących się ochroną środowiska.

Zawsze ważne jest szanowanie ich naturalnego środowiska i zachowywanie odpowiedniego dystansu w kontaktach z tymi zwierzętami.

Miejsca, których wilki unikają

Zazwyczaj wilki unikają obszarów, gdzie dominuje intensywna działalność ludzka, jak również terenów otwartych, takich jak obszary rolnicze lub przemysłowe. W takich miejscach szanse na spotkanie wilka są minimalne ze względu na brak odpowiednich warunków środowiskowych oraz dużą aktywność człowieka.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE