Wieś Maciejowej Duszy - idealne miejsce na wyprawę dla miłośników naturalnej medycyny

2020-08-25 14:14

Dawno, dawno temu we wsi bez nazwy mieszkał kowal Maciej. Pewnego dnia, gdy młoda gęsiareczka była bardzo chora, Maciej podarował jej zioła, dzięki którym uratował ją od niechybnej śmierci, a w podzięce nazwano wieś jego imieniem. Ta romantyczna legenda dotyczy Macikowa w pow. golubsko-dobrzyńskim.

Miejscowa legenda o Maćku i gęsiareczce sprawiła, że we wsi Macikowo powstała wioska tematyczna, której głównym tematem są zioła i ich zastosowanie. Powinni tym miejscem zainteresować miłośnicy naturalnej medycyny. Odwiedzający spotkają tam zielarkę, która opowie o zastosowaniu ziół w celach leczniczych i kulinarnych, posmakują ziołowych herbatek i nalewek, nauczą się sami sporządzać mieszanki ziół i napary. Osoby zainteresowane kuchnią poznają zioła, które wykorzystać można do przyprawiania potraw. Czy jedliście kiedyś ciasteczka lawendowe? Posmakować ich można właśnie w Wiosce Maciejowej Duszy. A to nie wszystko, bo biorąc udział w warsztatach „Baw się z gęsiareczką” można nauczyć się pisania gęsim piórem, czy pieczenia ciasteczek w formie gąsek według miejscowego przepisu. Maciejowa Dusza oferuje także warsztaty florystyczne, ozdabiania mydełek metodą decoupage i pirografii, czyli czyli wypalania motywów w drewnie. Jak widać oferta jest niezwykle bogata. O wszystkich atrakcjach i jak się skontaktować z Maciejową Duszą przeczytacie tutaj.

Macikowo znajduje się 40 kilometrów od Torunia. Niedaleko jest Golub-Dobrzyń z zamkiem nawiedzanym przez ducha Anny Wazówny, zabytkowy kompleks kościelno-klasztorny w Oborach, Regionalna Izba Pamięci Marii Dąbrowskiej w Płonnem oraz chopinowska Szafarnia. W pobliżu Macikowa jest także jezioro Grodno z plażą.

Toruński przewodnik zaprasza do odwiedzenia Kościoła św. Jakuba