Transport miejski

i

Autor: Pixabay Ranking najlepszego transportu miejskiego na świecie

Świat

W tych miastach jest najlepszy transport publiczny na świecie! Mamy ranking

2023-08-09 15:06

Transport publiczny to ważna sfera życia dużych miast i aglomeracji miejskich. Masy mieszkańców przemieszczają się z miejsca na miejsce, a bardzo istotny jest czas i niezawodność. RankingRoyals i Oliver Wyman Forum przygotowały ranking miast z najlepszym transportem miejskim w skali całego świata. Kto znalazł się w czołówce? Czy są tam polskie miasta?

Najlepszy transport publiczny na świecie

Popularny portal RankingRoyals i Oliver Wyman Forum przygotowały ranking przedstawiający najlepszy transport publiczny na świecie. Przeanalizowano wiele statystyk i cech indywidualnych, w tym m.in. dostępność, zasięg, ceny, zaplanowanie w przestrzeni miejskiej, szybkość, organizację. jedno można powiedzieć od razu - najlepiej jest w Europie.

Ranking najlepszego transportu publicznego na świecie:

 1. Hong Kong,
 2. Zurich (Szwajcaria),
 3. Sztokholm (Szwecja),
 4. Singapur,
 5. Helsinki (Finlandia),
 6. Oslo (Norwegia),
 7. Tokio (Japonia),
 8. Paryż (Francja),
 9. Berlin (Niemcy),
 10. Londyn (Anglia),
 11. Amsterdam (Holandia),
 12. Seul (Korea Południowa),
 13. Nowy Jork (USA),
 14. Sidney (Australia),
 15. Moskwa (Rosja),
 16. San Francisco (USA),
 17. Monachium (Niemcy),
 18. Milan (Włochy),
 19. Warszawa (Polska),
 20. Chicago (USA),
 21. Barcelona (Hiszpania),
 22. Vancouver (Kanada),
 23. Kuala Lumpur (Malezja),
 24. Waszyngton (USA),
 25. Istambuł (Turcja),
 26. Madryt (Hiszpania),
 27. Pekin (Chiny),
 28. Dublin (Irlandia),
 29. Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie),
 30. Buenos Aires (Argentyna),
 31. Montreal (Kanada),
 32. Szanghaj (Chiny),
 33. Boston (USA),
 34. Toronto (Kanada),
 35. Deli (Indie),
 36. Santiago (Chile),
 37. Los Angeles (USA),
 38. Dżakarta (Indonezja),
 39. Bangkok (Tajlandia),
 40. Rio de Janeiro (Brazylia).

Transport publiczny w Europie

Transport publiczny w Europie jest bardzo różnorodny i rozwinięty na różnym poziomie w zależności od regionu oraz miasta. Jednakże, istnieje kilka miast, które słyną z bardzo dobrze rozwiniętej infrastruktury transportowej, takiej jak sieć tramwajowa, autobusowa, czy metro.

Najlepiej rozwiniętym systemem transportowym w Europie uważa się zazwyczaj system metra w Londynie. Tak było przez długie lata. Obecnie jednak inne miasta europejskie pracują, aby dogonić i przegonić rywala. Metro londyńskie jest jednym z najstarszych i największych systemów metra na świecie, złożonym z 11 linii i ponad 270 stacji, które obsługują ponad 5 milionów pasażerów dziennie.

Inne miasta, które słyną z rozwiniętej infrastruktury transportowej to m.in.: Paryż, Berlin, Barcelona, Madryt, Helsinki, Sztokholm czy Kopenhaga. Każde z tych miast ma swoje unikalne cechy oraz rozwiązania transportowe, ale w każdym z nich transport publiczny jest bardzo dobrze zorganizowany i dostępny dla mieszkańców i turystów.

Gdzie transport publiczny w Europie jest najgorszy?

Według raportu Międzynarodowej Federacji Transportu Publicznego (UITP) z 2019 roku, miastem z najniższą oceną w kategorii jakości transportu publicznego jest Bukareszt w Rumunii.

Wyniki raportu zostały oparte na badaniach przeprowadzonych w 31 miastach na świecie i obejmowały takie kategorie jak: łatwość korzystania z systemu transportu publicznego, efektywność i wydajność, bezpieczeństwo i ochrona środowiska. W raporcie Bukareszt zajął ostatnie miejsce z powodu słabej jakości infrastruktury transportowej, braku integracji systemów transportu publicznego oraz niedostatecznego finansowania.

Czy mieszkańcy boją się jeździć komunikacją miejską?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE