Miejsce na sklep socjalny

i

Autor: Magdalena Witt-Ratowska Miejsce na sklep socjalny

W pobliżu Auli UMK powstanie sklep socjalny. Dla kogo? [AUDIO]

2021-03-25 11:06

Będzie to pierwszy taki sklep w Toruniu. W całej Polsce podobnych punktów jest na razie kilka. Główna idea to pomoc osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji bytowej. Towar w takim sklepie będzie przynajmniej o połowę tańszy. Obok znajdzie się też miejsce dla kawiarni socjalnej.

Pomysł na utworzenie takiego sklepu przekazał zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski. Znajdzie się tam asortyment przynajmniej o połowę tańszy niż w normalnym sklepie. Za to wcale nie gorszy ani przeterminowany czy zniszczony. To przede wszystkim artykuły spożywcze, ale też chemia gospodarcza, kosmetyki, odzież. Nie będzie alkoholu ani papierosów. Ale nie każdy może przyjść tu na zakupy. Tylko mieszkańcy, którzy korzystają między innymi ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Takich osób jest w Toruniu ponad 4,5 tysiąca. Prawdopodobnie będą wydawane specjalne bony lub uprawnienia.

Lokal wybrano z zasobów miasta. To punkt w pasażu handlowym przy ulicy Gagarina, w pobliżu przystanków i naprzeciwko rektoratu i Auli UMK. Miejsce na sklep ma powierzchnię około 150 metrów kwadratowych, obok mniejszy (80 metrów) na kawiarnię socjalną. W tej ostatniej znajdzie się miejsce na spotkania, integrację społeczną, porady psychologa, warsztaty, itp. Pomieszczenia są wyremontowane.

Co ważne, organizacja pozarządowa, która zajmie się prowadzeniem obu punktów, zapłaci miesięczny czynsz w wysokości nie symbolicznej, a dosłownej złotówki za każdy lokal. To istotne wsparcie ze strony miasta - zauważa Paweł Piotrowicz, dyrektor wydziału komunikacji społecznej i informacji.

W Toruniu powstanie pierwszy sklep socjalny:

Organizacje pozarządowe zainteresowane udziałem w konkursie na prowadzenie sklepu i kawiarni socjalnych mają czas na zgłoszenie do 2 kwietnia. Jest więc szansa, że miejsca zostaną uruchomione jeszcze wiosną.

Bank Żywności w Toruniu

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE