UMK w Toruniu dołączył do elitarnej, międzynarodowej grupy YERUN. To duże wyróżnienie!

2023-01-24 9:02
UMK
Autor: Marta Łazarska Rektorat UMK w Toruniu

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jako jedyna polska uczelnia dołączył do stowarzyszenia Young European Research Universities Network (YERUN) i wraz z 22 innymi uczelniami będzie uczestniczyć w kształtowaniu polityk europejskich w zakresie badań, innowacji i edukacji! To wielkie wyróżnienie.

Sieć Young European Research Universities Network (YERUN) powstała w 2016 r. jako zrzeszenie młodych europejskich uczelni o podobnych celach i wartościach, takich jak otwartość, odpowiedzialność i inkluzywność. Podstawową misją stowarzyszenia jest kształtowanie środowiska szkolnictwa wyższego, w którym młode uczelnie mają rzeczywisty wpływ na jego rolę i charakter.

Wierzymy, że UMK może przyczynić się do wypełnienia misji YERUN, reprezentując perspektywę polskiego uniwersytetu, ale także poprzez wzmocnienie współpracy w zakresie wybitnych badań i działalności edukacyjnej. W strategii UMK, wśród głównych celów, zapisano m. in. zaangażowanie w sprawy społeczne, zarówno lokalne, jak i europejskie. W dobie ostatniego kryzysu, bardziej niż kiedykolwiek, ważne jest, aby być zjednoczonym w ramach europejskiej społeczności akademickiej -  mówił prof. dr hab. Andrzej Sokala, rektor UMK.

Zadowolenie z przyjęcia UMK w Toruniu do elitarnego grona wyraziła przewodnicząca YERUN - prof. Snježana Prijić-Samaržija. Jej zdaniem Uniwersytet Mikołaja Kopernika pomoże w poszerzeniu obszaru działania i wzmocni głos młodych uczelni badawczych w Europie.

Obok UMK członkami stowarzyszenia YERUN są:

 1. University of Rijeka,
 2. Université Paris Dauphine-PSL,
 3. UiT – The Arctic University of Norway,
 4. Universität Ulm,
 5. University of Essex,
 6. Universidade Nova de Lisboa,
 7. University of Eastern Finland,
 8. Universität Konstanz,
 9. University of Cyprus,
 10. Syddansk Universitet,
 11. University of Stirling,
 12. University of South-Eastern Norway,
 13. Maastricht University,
 14. Universidad Autónoma de Madrid,
 15. Brunel University London,
 16. Universität Bremen,
 17. Tor Vergata University of Rome,
 18. Universidad Carlos III de Madrid,
 19. University of Limerick,
 20. University of Klagenfurt,
 21. University of Potsdam,
 22. University of Antwerp.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE