Chełmża

i

Autor: Zarząd Dróg

Infrastruktura drogowa

Trzy warianty obwodnicy Chełmży. Trwają konsultacje z mieszkańcami

2023-09-21 10:14

Inżynierowie przygotowali trzy warianty trasy w Chełmży. Wybrany projekt stanie się jedną z 14 obwodnic, które powstaną w Kujawsko-Pomorskiem w najbliższych latach.

Obwodnica Chełmży

i

Autor: Zarząd Dróg

Trzy opcje

Jak informuje Zarząd Dróg Wojewódzkich - Wszystkie warianty zaczynają się w Kończewicach przy skrzyżowania z drogą krajową nr 91 (Toruń-Chełmno) i kończą nieopodal Nowej Chełmży. Wszystkie zakładają też budowę wiaduktu i węzła drogowego na wysokości istniejącej linii kolejowej oraz drogi gminnej, co zapewni dojazd z obwodnicy do cukrowni. W ocenie wykonawcy wszystkie połączenia obwodnicy z innymi drogami powinny otrzymać formę skrzyżowań z ruchem okrężnym.

Przygotowane zostały trzy warianty, które już z początkiem tego roku stały się przedmiotem rozmów z samorządowcami, mogli zapoznać się z nimi także mieszkańcy. Teraz po ich uszczegółowieniu (wybrane zostały m.in. typy skrzyżowań, lokalizacje zbiorników retencyjnych, określono założenia obiektów inżynierskich) czekamy na uwagi mieszkańców - wyjaśnia rzecznik marszałka Beata Krzemińska.

Zaś sam marszałek Całbecki dodaje - Według specjalistów, obwodnice mają jak najlepiej rozwiązywać lokalne problemy, dlatego już na etapie projektowania chcemy poznać zdanie mieszkańców. Jestem przekonany, że wspólnie z nimi i lokalnymi samorządowcami uda się wypracować optymalny przebieg tras.

Jednak bez względu na wybór każda obwodnica będzie trasą jednojezdniową z dwoma pasami ruchu.

Program budowy obwodnic w województwie

 Regionalny program budowy obwodnic obejmuje 14 inwestycji o łącznej długości około 70 km. Jego realizacja w najbliższych latach pochłonie około miliarda złotych. - W tym roku, oprócz kontynuowania prac budowlanych w Lubrańcu oraz opracowania dokumentacji dla innych zadań, planowane jest zlecenie prac budowlanych dla drugiego etapu obwodnicy Mogilna - mówi Krzemińska. - Wszystkie środki na realizację inwestycji pochodzić będą z Unii Europejskiej oraz budżetów samorządu województwa i samorządów lokalnych. Na rozbudowę i modernizację infrastruktury drogowej w nowej perspektywie unijnej zdobyliśmy rekordową pulę ponad 136 mln euro. Ze środków centralnych zdobyliśmy prawie 170 mln zł. Podpisaliśmy też szereg porozumień o współfinansowaniu tego typu zadań przez samorządy lokalne.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE