Toruń wysoko w rankingach. Jesteśmy zrównoważeni i przyjaźni rowerzystom. Wzorowo obsługujemy też inwestorów [AUDIO]

2021-05-21 13:51

Warszawa, Toruń, Zielona Góra – to zwycięskie miasta Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis. Z kolei w obszarze działań na rzecz środowiska najlepszy był Koszalin.

Badanie ocenia 50 największych miast w Polsce w trzech fundamentalnych obszarach zrównoważonego rozwoju: społeczeństwo, środowisko i gospodarka. Celem raportu jest porównanie, które miasta i na jakich polach radzą sobie najlepiej. Mówi prezydent Torunia, Michał Zaleski.

Przed Toruniem tylko Warszawa. Trzeci raz z rzędu.

W klasyfikacji ogólnej na podium stanęły Warszawa, Toruń i Zielona Góra. Warszawa zajęła pierwsze miejsce także w obszarze społecznym i gospodarczym. W obszarze środowiskowym zwycięzcą został Koszalin. Pełny Ranking Polskich Miast Zrównoważonych jest dostępny TUTAJ.

Toruń oferuje działki na sprzedaż

Ale to nie jedyny powód do dumy, którym pochwalił się prezydent Torunia. Gród Mikołaja Kopernika zajął także bardzo wysokie, czwarte miejsce wśród miast przyjaznych rowerzystom, biorąc głównie pod uwagę liczbę ścieżek rowerowych. Przed nami jest Dąbrowa Górnicza, Koszalin i Rzeszów. W rankingu przeglądarki internetowej OpenStreetMaps udział wzięło 40 miast w całej Polsce. Biorąc pod uwagę długość ścieżek rowerowych w kilometrach – na pierwszym miejscu jest Warszawa mająca grubo ponad pół tysiąca kilometrów ścieżek rowerowych. O połowę mniej ma Wrocław, 185 kilometrów Poznań, 165 kilometrów Kraków, a na ostatnim piątym miejscu w rankingu jest Łódź, posiadająca 159 kilometrów ścieżek dla rowerzystów.

Przysłowiową "kropkę nad i" stawia tytuł "Gminy na 5" w zakresie obsługi inwestorów – informację podano podczas zdalnego Forum „Gmin na 5!”, organizowanego przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Konferencja ma na celu upowszechnienie dobrych praktyk samorządu terytorialnego w zakresie tworzenia informacji publicznej dla inwestorów i przedsiębiorców z użyciem nowoczesnych mediów. Ponadto ma ona służyć wymianie doświadczeń związanych z prowadzeniem badań naukowych dotyczących tworzenia warunków rozwoju przedsiębiorczości w polskich regionach. Dla przypomnienia, w rankingu w 2020 roku miasto Toruń zdobyło tytuł „Złotej Gminy na 5 - przyznawany jest on jednostkom samorządu terytorialnego, które w ostatnich badaniach uzyskały miano „Gminy na 5”. Warto dodać, że aby zostać zdobywcą tytułu „Złotej Gminy na 5”, najpierw trzeba być trzykrotnie „Gminą na 5”, co udało się Toruniowi uzyskać w poprzednich edycjach wspomnianego badania.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!