Podpisanie umowy na termomodernizację przy ul.Rzeszowskiej w Toruniu

i

Autor: Magdalena Witt-Ratowska Podpisanie umowy na termomodernizację przy ul.Rzeszowskiej w Toruniu

Toruń liderem programu "Czyste powietrze" w regionie. Ale do wymiany pozostało jeszcze 10 tysięcy starych pieców [AUDIO]

2020-02-12 12:55

Program "Czyste powietrze" działa od półtora roku. Właśnie podpisano pięciotysięczną umowę w kujawsko-pomorskiem. Trafiła do właścicieli domu jednorodzinnego przy ulicy Rzeszowskiej w Toruniu. To aż 80 procent zwrotu kosztów termomodernizacji budynku. Równolegle funkcjonuje miejski program wymiany starych pieców węglowych. Jest na półmetku.


"Czyste powietrze" realizuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Do tej pory w naszym regionie przyznano dofinansowania na kwotę 85 milionów złotych, prawie połowę wypłacono. W samym Toruniu jest 300 wniosków na 4 miliony złotych, co sprawia, że miasto jest liderem w województwie kujawsko-pomorskim.

Poza rządowym programem, Toruń od ponad 20 lat zachęca mieszkańców do wymiany źródeł ogrzewania. Na samej zachęcie się nie kończy, bo miasto dopłaca, nawet do 70 procent kosztów, ale nie więcej niż 8400 złotych.

W 2019 roku wymieniono 500 palenisk - informuje prezydent Torunia Michał Zaleski - spodziewamy się, że w tym roku ta liczba będzie podobna. Do tej pory złożono około 170 wniosków o wymianę kotłów bądź pieców w domach lub mieszkaniach. Na wnioski czekamy do końca lipca.

Posłuchaj, jakie są korzyści programu Czyste Powietrze i co trzeba zrobić, żeby wymienić stary piec węglowy:

W ostatnich 20 latach w Toruniu wymieniono około 10 tysięcy pieców węglowych. Drugie tyle jeszcze czeka. Ogrzewanie starego typu i tzw. kopciuchy są m.in. na Wrzosach, Starym Mieście czy Bydgoskim Przedmieściu.

Programy rządowy i miejski nie wykluczają się. Można składać wnioski o dofinansowanie w obu przypadkach.