Narodowy program szczepień/zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: pixabay.com Narodowy program szczepień/zdjęcie ilustracyjne

Szpitale na pierwszy ogień, w tym dwa z Torunia. Są wytyczne narodowego programu szczepień

2020-12-15 14:21

Priorytetem jest zaszczepienie przeciwko SARS-CoV-2 jak największej grupy osób - apelował premier RP podczas konferencji, na której przedstawiono główne wytyczne. Będą cztery etapy. Zerowy to szczepienia pracowników szpitali. W Toruniu dotyczy to dwóch lecznic.

Wcześniej podano listę tak zwanych szpitali węzłowych I, II i III stopnia w walce z COVID-19. Na liście znalazło się 27 placówek w województwie kujawsko-pomorskim. Między innymi sześć z Bydgoszczy i dwie z Torunia. To Specjalistyczny Szpital Miejski oraz Wojewódzki Szpital Zespolony.

W lecznicy miejskiej wskazano 536 osób, na Bielanach - 1169. Do 20 grudnia placówki zbierają dane i deklaracje pracowników. Szczepienia dotyczą nie tylko lekarzy, pielęgniarek, ratowników, fizjoterapeutów, ale też pracowników szpitalnych jednostek, na przykład aptek, poradni, to również sekretarki medyczne, salowe, itp. Podawanie szczepionek w dwóch dawkach rozpocznie się w styczniu.

Program szczepień dla Polski obejmuje cztery etapy:

  • zerowy - to właśnie pracownicy sektora ochrony zdrowia,
  • pierwszy - pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, seniorzy powyżej 60. roku życia (w kolejności od najstarszych), służby mundurowe, nauczyciele,
  • drugi - osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa,
  • trzeci - przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzenia, powszechne szczepienie osób dorosłych.

Na program szczepień rząd przeznaczył ponad 3 miliardy złotych. Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował zakontraktowanie 60 milionów dawek szczepionek, czyli dla wszystkich dorosłych obywateli w Polsce.

16 grudnia rusza całodobowa infolinia w sprawie szczepień na COVID-19 pod numerem 989. Telefoniczna rejestracja w punktach ma się rozpocząć w styczniu. To ponad osiem tysięcy miejsc w całym kraju, 70 procent z nich to przychodnie. Szczepienia są darmowe i dobrowolne. 

Śnieżny i mroźny Toruń w latach 2009-2018
Sonda
Czy przychodnie lekarskie powinny zostać znowu otwarte?