Starość nie radość [Kocie porady]

2021-10-16 13:20
Kocińcowy senior Brucho chorujący na nowotwór czerniaka
Autor: Anna Kleszcz / Kociniec Koci Sierociniec Kocińcowy senior Brucho chorujący na nowotwór czerniaka

Starość to stan, którego z jednej strony sobie życzymy, bo oznacza, że w zdrowiu przeżyliśmy życie, ale z drugiej strony najbardziej się go obawiamy, ponieważ wiąże się ze spadkiem formy i wydajności. Nie inaczej jest w przypadku kocich seniorów. Dzisiaj kocia behawiorystka Aleksandra Stasiorowska opowie, jak opiekować się naszym seniorem.

Dzięki prawidłowej opiece i profilaktycznym badaniom kocie życie znacznie się wydłużyło i zazwyczaj nasze mruczki dożywają sędziwego wieku. Jednak nikt do tej pory nie wynalazł leku na starość jako taką. Zatem możemy podejmować działania prewencyjne, minimalizujące skutki starzenia się organizmu, by w komforcie i braku bólu pomóc przeżyć kotu jesień życia.

Przyjęło się uważać, że wiek kota geriatrycznego szacujemy na 11-15 lat, od tego czasu z większą uwagą powinniśmy przyglądać się naszym milusińskim. Być może dostrzeżemy pierwsze symptomy starzenia i w porę wdrożymy odpowiednie suplementy wspomagające koci organizm, czy też zamontujemy ułatwienia w obrębie mieszkania, które pozwolą kotu cieszyć się sprawnością jak najdłużej.

U starszych kotów najczęściej występują choroby nerek, a także choroby metaboliczne, w tym dość powszechnie cukrzyca czy nadczynność tarczycy. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na raka, dlatego tak ważne jest, by nasz koci senior był pod czułą opieką weterynaryjną. Wraz z wiekiem upośledzeniu ulegają kocie zmysły: węch, wzrok czy słuch, możemy wtedy zauważyć, że kot podchodzi do miski z karmą, próbując ją wywąchać, po czym odchodzi zniechęcony, bo nie wyczuł w niej zapachu jedzenia. To dlatego zdarzają się chudziutkie kocie staruszki. Powinniśmy wtedy zadbać o dobrą jakościową, łatwo przyswajalną karmę o atrakcyjnym  zapachu. Mały bonus - gdy dolejemy ciepłej wody lub lekko podgrzejemy karmę to jej zapach będzie bardziej intensywny i wyczuwalny dla kota!

Koty często chorują na zwyrodnienia stawów, zwłaszcza te otyłe, których waga dodatkowo obciąża stawy i układ kostny. Możemy zaobserwować, że nasz futrzak ma większe problemy ze wskakiwaniem na drapak, parapet czy szafki. To znak, że pora przygotować małe udogodnienia - przystawić dodatkowy puf, stołek czy kupić specjalne schodki dla zwierząt. Rynek akcesoriów zwierzęcych jak zawsze przychodzi nam z pomocą. Podobnie medycyna weterynaryjna, która oferuje suplementy i leki na odbudowę chrząstki czy wzmocnienie stawów.

Podobnie jak u ludzi, starzeje się także mózg. Niektóre zmiany zachowania bywają uciążliwe dla opiekunów – chociażby objawy kociej demencji. Nasz kot, który zna całe mieszkanie na wylot, nagle potrafi zagubić się w drodze z łazienki do salonu i zaczyna przejmująco nawoływać opiekuna. Bywa też, że chodzi po domu i miauczy, wydawać by się mogło, że bez celu. To niestety uroki życia z kocim seniorem. Powinniśmy otoczyć go możliwie najlepszą opieką i wykazać się dużą empatią, pamiętając, że i nas kiedyś czeka ten sędziwy wiek – z wszystkim jego darami i uciążliwościami. Zatem traktujmy naszych kocich seniorów tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE