Ramię w ramię żołnierze polscy i amerykańscy. Fort IV zaprasza na piknik militarny

i

Autor: Anna Lamers

Ramię w ramię żołnierze polscy i amerykańscy. Fort IV zaprasza na piknik militarny

2022-08-18 7:51

Czy wojska polskie i amerykańskie mają wspólną historię? To chce po raz kolejny, w przystępny sposób pokazać Fundacja Forteczne Dziedzictwo podczas II pikniku militarnego.

Piknik, wystawa pojazdów militarnych i historia polsko-amerykańskich lotników. Takie atrakcje ma już w najbliższą niedzielę (21.08.) dla torunian Fort IV. To druga edycja imprezy „Polsko – Amerykańskie Braterstwo Broni”. Data tego wydarzenia nie jest przypadkowa. Dokładnie 21 sierpnia zakończyła się bitwa pod Falaise, gdzie ramię w ramię walczyli żołnierze polscy i amerykańscy.

Jednym z ważniejszych punktów niedzielnej imprezy jest otwarcie wystawy „Asy, Kosy i Pasy”, która została poświęcona 7 Eskadrze Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki. Służyło w niej 21 lotników amerykańskich. Wszyscy chętni będą mieli okazję poznać te mniej znane karty polskiej historii.

O atrakcjach na Forcie IV opowiedziała nam Anna Lamers

Impreza skierowana jest dla miłośników fortyfikacji, ale i dla tych, którzy chcieliby zacząć swoją przygodę nie tylko z lokalną historią. Przewidziano atrakcje dla całych rodzin, które przez zabawę, ciekawe opowieści rekonstruktorów, będą mogli dowiedzieć się nieco więcej o naszej wspólnej przeszłości. Piknik „Polsko – Amerykańskie Braterstwo Broni” odbędzie się w niedzielę na Forcie IV przy ulicy Chrobrego w godzinach 12:00-17:00. Więcej na temat poszczególnych atrakcji znajdziecie na facebookowym wydarzeniu TUTAJ.