Przed blok na kuracje jak z Ciechocinka. Kolejna minitężnia pojawiła się w Toruniu [GALERIA]

2021-04-13 20:46

Są już ławki, oświetlenie, stoi też główna atrakcja, czyli tężnia. Mieszkańcy Mokrego podczas spaceru wzdłuż Strugi Toruńskiej mogli zauważyć mini kompleks, który powstał z środków w ramach Budżetu Obywatelskiego.

To małe uzdrowisko pojawiło się między blokami przy ulicy Wojska Polskiego. Obok znajduje się plac zabaw dla najmłodszych, a polana nieopodal to miejsca, które upodobali sobie zwierzolubni torunianie. Projekt Tężnia solankowa dla każdego to propozycja, która pojawiła się w Budżecie Obywatelskim w puli ogólnomiejskiej na rok 2020. Prace rozpoczęły się już zimą. Teraz tężnia jest gotowa i przykuwa wzrok. Choć jeszcze ze względu na niższą temperaturę – nie będzie uruchomiona.

Rozpylana solanka jest bogata w jod, brom, potas czy magnez. Daje mikroklimat, który zbliżony jest do nadmorskiej bryzy. Będzie to miejsce relaksu dla młodszych, ale i osób po 60. roku życia. Według pomysłodawców ta grupa wiekowa stanowi ponad połowę mieszkańców okolicy tężni.

Oddychanie takim powietrzem zaleca się m.in. osobom z chorobami górnych dróg oddechowych, chorobami tarczycy, alergikom, palaczom tytoniu i wszystkim mieszkańcom dużych aglomeracji miejskich. Walory prozdrowotne połączone z integracją sąsiedzką wpłyną nie tylko na poprawę zdrowia, ale również zminimalizują wykluczenie społeczne – czytamy w dokumentach projektu.

To szczególnie ważne, że minitężnia powstała właśnie tam. Przypomnijmy, że w okolicy Kaszownika znajduje się stacja kontroli jakości powietrza, która często pokazuje znacznie przekroczone normy pyłów zawieszonych w powietrzu.

Dodajmy, że to nie jest jedyne miejsce, w którym znajdziemy tego typu obiekty. W Toruniu tężnie w ostatnich latach pojawiły się także na Barbarce oraz w Parku Pamięci. Kolejna ma powstać przy Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja”.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

 

SP23 w Toruniu otwiera klasę sportową
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE