ZUS

i

Autor: Flickr/zdjęcie poglądowe ZUS ostrzega przed oszustami!

Oszustwo

Oszuści podszywają się pod ZUS. Wysyłają fałszywe, niebezpieczne wiadomości!

2023-09-21 9:11

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega Polaków przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów. Złodzieje mają na celu wyłudzenie newralgicznych danych. W związku z tym lepiej nie klikać podejrzanych linków nie otwierać nieznanych wiadomości mail ani nie pobierać załączników niewiadomego pochodzenia.

Oszuści podszywają się pod ZUS

Wiadomości o zmianie kanału odzyskiwania dostępu do profilu na PUE ZUS, zawierające w załączniku plik logowania, nie są wysyłane przez ZUS. Zakład nie wysyła do nikogo załączników z plikiem logowania, nie prosi też o podawanie danych wrażliwych niezabezpieczonymi drogami komunikacji.

Fałszywe maile wyglądają wiarygodnie – mogą wyświetlać się na stronie zus.pl, a także zawierać informację o loginie PUE (są to jednak przypadkowe liczby). Dlatego zaleca się dokładne czytanie treści otrzymywanych maili i weryfikowanie wszelkich zawartych w nich informacji.

ZUS zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, zwłaszcza informacji o rzekomych zmianach dokonanych na PUE ZUS przez klienta, który nie podejmował jakichkolwiek działań.

W celu weryfikacji podejrzanych wiadomości można zadzwonić na infolinię ZUS (Centrum Obsługi Telefonicznej): 22 560 16 00.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE