Burmistrz Ciechocinka

i

Autor: Facebook Jarosław Jucewicz

Region

Oddaliśmy dworzec, wkrótce zagospodarujemy tereny wokół niego. Mówi Burmistrz Ciechocinka

2023-09-04 9:39

W miniony poniedziałek oddano podróżnym dworzec autobusowy w Ciechocinku. Jak zapewniają władze miasta, wkrótce rozpoczną się prace, które mają zagospodarować teren wokół obiektu.

Nowy dworzec w Ciechocinku to długo wyczekiwana inwestycja w mieście. Teraz, jak zapewnia burmistrz Jucewicz, nadszedł czas, by zrealizować plany zagospodarowania nieużytków wokół niego.

Rozmawiam z Burmistrzem Ciechocinka Jarosławem Jucewiczem:

Grzegorz Adamczewski - Dzień dobry!

Jarosław Jucewicz - Witam serdecznie.

Grzegorz Adamczewski - Panie Burmistrzu w miniony poniedziałek dokonało się – został otwarty wspaniały dworzec autobusowy i z tego, co powszechnie wiadomo, jest to zaledwie część planu zagospodarowania miasta, jak gdyby przywrócenia mu możliwości komunikacyjnych. Jak będzie wyglądała sprawa zagospodarowania terenów wokół dworca?

Jarosław Jucewicz - Tu na pewno na początku trzeba powiedzieć, że jakby udało nam się w tym roku przystąpić do realizacji koncepcji na zagospodarowanie tego terenu za dworcem, czyli tych gruntów, można powiedzieć rolnych, które będą przeznaczone pod budowę trzech elementów. Pierwszym elementem będzie Centrum Historyczno-Edukacyjne razem z salą do zajęć dydaktycznych, salą konferencyjną, restauracją. Druga część to będzie nowy urząd miejski razem z częścią rekreacyjną w postaci basenu pływackiego pełnowymiarowego, z trybuną oraz z centrum dla rodzin z dziećmi, czyli jakiegoś wypłycenia do nauki pływania, z jacuzzi oraz drobną infrastrukturą, czyli jakaś sauna, może sala do fitness, może sala do squasha, tak żeby ten element Ciechocinka, który ma już kamping, ma już dworzec, był centrum takim żyjącym z rekreacji, z turystyki jeszcze bardziej niż do tej pory.

G. A. - W jaki sposób miasto chce przyciągnąć po pierwsze inwestorów, po drugie turystów i po trzecie zachęcić kuracjuszy, żeby to właśnie Ciechocinek był ich docelowym miejscem rehabilitacji, leczenia, a nie powiedzmy Trójmiasto czy inne ośrodki sanatoryjne.

J. J. - Tą zachętą będzie właśnie ten obszar, który chcemy od nowa zagospodarować, czyli po pierwsze Centrum, miejsce, w którym będzie można nawet prowadzić zajęcia studyjne czy dla studentów. Po drugie to będzie muzeum, które będzie pokazywało historię Ciechocinka, regionu, nawet może województwa kujawsko-pomorskiego dotyczącego solanek, soli i inne z tym związane. Po drugie, chcemy zrobić basen, czyli kwestię zagospodarowania terenu pod przyjazdy klubów sportowych chociażby. Wiemy, że Ciechocinek ma bardzo dobrą bazę medyczną, rehabilitacyjną… ma bardzo dobrą bazę hotelową. Brakuje tylko czasem w tych okresach chłodniejszych takich elementów, które by przyjeżdżały na konferencje, bo my centrum kongresowego też nie mamy w Ciechocinku z prawdziwego zdarzenia – niektóre hotele mają sale, ale to zawsze coś tutaj brakuje, a my chcemy stworzyć takie zaplecze – po pierwsze dla sportowców, a po drugie dla konferencji, nawet ogólnoeuropejskich.

G. A. - Podczas otwarcia dworca padło zdanie, że Ciechocinek jest tłamszony przez samochody i był postulat, żeby zamknąć centrum miasta dla ruchu kołowego. Z jednej strony jest to inicjatywa, powiedzmy pożądana, głównie dla kuracjuszy, ale z drugiej jak wówczas miasto poradziłoby sobie z ruchem samochodowym, autobusowym, który właśnie powstał w mieście? Jak Pan to widzi?

J. J. - My już wcześniej o tym mówiliśmy, że tak wstępnie nawet w okres wakacji należałoby zamknąć obszar Grzybka, czyli tutaj od ulicy Żelaznej do Kościuszki. Natomiast zawsze było problemem, gdzie ten ruch skierować. Z racji tego, że Kopernika była drogą, czy jest jeszcze drogą wojewódzką, zostając burmistrzem podjąłem starania, żeby Kopernika ulicę przejąć, bo ona jest wojewódzka jak mówiłem 266, żeby została drogą gminną i myślę, że do końca września ten projekt się uda zamknąć – 12 września radni będą się pochylać nad uchwałą odnośnie przejęcia tej drogi, jest wola Urzędu Marszałkowskiego, żeby ją przekazać Gminie Ciechocinek i wtedy ten ruch będzie można w taki sposób wykonać. Czyli wstępnie na okres próbny – na przykład za rok – zamkniemy ulicę Zdrojową, a następnie będziemy realizować ten ruch zastępczo lub jeżeli ten ruch przy Grzybku zostanie to on będzie tylko dla pojazdów elektrycznych. Czyli takie możliwości są, kluczem dla nas jest ulica Kopernika, której przejęcie de facto powinna być sfinalizowane do końca września.