Pasieka Społeczna Rzuchowa

i

Autor: Lokalna Grupa Działania Dunajec Biała/archiwum serwisu FB Pasieka Społeczna będzie dostępna on-line

Miód i pieniądze

Niskie ceny miodu. Prowadzenie pasieki przestaje się opłacać

2023-07-20 11:22

Przedsiębiorcy prowadzący pasieki skarżą się, że drastycznie spadły ceny hurtowe miodu. Ich zdaniem winny jest napływ dużych ilości miodu z Ukrainy, co wpłynęło na spadek cen w skupach. W tej sytuacji produkcja miodu staje się nieopłacalna. Czyżby nasi producenci mieli zbyt wysokie ceny? Czy nie potrafią znaleźć innych rynków zbytu?

Niskie ceny miodu na skupie

Pszczelarze posmutnieli, gdy zobaczyli, jak obecnie wyglądają ceny na skupach miodu. Te mianowicie od jakiegoś czasu spadają. W handlu detalicznym sytuacja jest stabilna, natomiast stawki za miód w hurcie są dramatycznie niskie. Miód stał się niezwykle tani. Obecnie zarobek jest niższy niż koszty produkcji - nawet w dużych pasiekach. Kryzys najbardziej odczuwają najwięksi producenci. Co spowodowało, że ceny miodu spadły? Zazwyczaj dzieje się tak, gdy rynek nasyci się danym towerem, w tym wypadku tym słodkim.

Miód zagraniczny winny?

W opinii niektórych pszczelarzy winny jest masowo sprowadzany miód z Ukrainy. Polscy producenci nie są w stanie konkurować z wytwórcami ukraińskimi, którzy dostarczają niebotyczne ilości miodu. Ponadto producenci ze wschodu mogą przy masowej produkcji dać niższą cenę. Ukraińcy mają doskonałe gleby i środowisko, dzięki czemu zbiory miodu są doskonałe. Dodatkowo ukraiński sektor miodowy jest lepiej zorganizowany niż polski, który jest mniej wydajny. Czy taka sytuacja wymusi zmiany wśród polskich wytwórców? Czas pokarze.

Winna zachłanność producentów krajowych?

Pojawiają się jednak głosy krytyki polskich pszczelarzy. Niektórzy przypominają, że w zeszłym roku ceny za miód w Polsce były ogromne np. 60 zł za litr. W takich warunkach Polacy szukali tańszych źródeł - takie znalazło się na Ukrainie.