Morza i oceany

Najstarsza ryba na świecie. Ten potwór może przyprawić o zawał serca! Zobaczcie wideo

2024-02-22 14:57

Badania nad długowiecznością ryb wykazały, że rekordziści wśród nich zamieszkują wody Grenlandii, będącej terytorium Danii. Naukowiec odkrył rekina, którego wiek szacuje się na około 400 lat, co oznacza, że jego narodziny miały miejsce około 1620 roku! Jest to okaz, który przyszedł na świat jeszcze przed nadejściem potopu szwedzkiego!

Naukowcy przebadali metodą radiowęglową próbki z protein ocznych 28 rekinów grenlandzkich. Jedna samica wprawiła badaczy w osłupienie. Okazało się, iż ma ona ok. 400 lat. Musiała przyjść na świat ok. 1620 roku! Wcześniejszy rekord by o wiele mniejszy i wynosił 211 lat.

Naukowcy twierdzą, że byli przekonani o niezwykłym wieku badanych ryb, nie sądzili jednak, że jedna z nich pobije wszelkie rekordy długości życia. Najważniejsi badacze pochodzą z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Rekiny z wód grenlandzkich są niezwykłe pod względem swoich właściwości fizycznych i biologicznych. Rosną zaledwie 1 cm rocznie! Najczęściej poruszają się bardzo wolno w zimnych, głębszych wodach. Można je spotkać także na wodach Północnego Atlantyku. Te ryby osiągają dojrzałość płciową ok. 150 roku życia!

Naukowcy spekulują, iż na rekiny wpływ wywarły też testy broni nuklearnej prowadzone w tych rejonach na początku lat 60. XX wieku. W niektórych próbkach znaleziono wysoki poziom radioaktywnych izotopów.

Zobaczcie wideo!

Obecnie naukowcy szacują, że ryby te będą w stanie dożyć ponad 500 lat! Żyją długo, gdyż mają inny, bardzo wolny metabolizm, pływają też przez większość życia w bardzo zimnych wodach.

Czy wiesz, że weterynarze to grupa najsilniej obarczona ryzykiem śmierci samobójczej?

Posłuchaj rozmowy o blaskach i cieniach zawodu weterynarza!

Listen on Spreaker.