Dzieci

i

Autor: Flickr To była ogromna rodzina!

Ciekawostka

Matka urodziła aż 69 dzieci. Ta kobieta pobiła ludzkie możliwości!

2023-12-10 17:35

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, jaka kobieta urodziła najwięcej dzieci w dziejach i ile ich było, to właśnie dajemy wam odpowiedź! Historia szaleńcza, ale jednak prawdziwa. Rekord w rodzeniu pobiła Fiodorova Wasilyeva, Rosjanka z miejscowości o śmiesznej nazwie - Shuja.

Urodziła bardzo dużo dzieci

Współcześnie świat zachodni zmaga się z dramatycznym spadkiem liczby urodzin. Sytuacja demograficzna nie napawa optymizmem. Wpływ na niską dzietność m.in. w Polsce ma wiele czynników: zła polityka państwa, dominacja i warcholstwo Kościoła katolickiego, kiepska służba zdrowia, kosztowna prywatna opieka lekarska, niskie pensje, nieludzko drogie kredyty mieszkaniowe i brak odpowiednich warunków mieszkaniowych, niestabilna sytuacja geopolityczna (wojna Rosji przeciw Ukrainie) i wiele, wiele innych.

Na brak dzieci nie można było jednak narzekać w przeszłości. Rekord w dzietności i porodach pobiła swego czasu pewna Rosjanka z miejscowości Shuja. Dla porządku i pełni narracji dodam, że było to w XVIII wieku. Kobieta, o której mowa nazywała się Fiodorova Wasilyeva i przypisano jej urodzenie 69 dzieci. Kwestią dyskusyjną pozostaje problem żywych oraz martwych urodzin.

Wielokrotna mama

Dziś można zastanawiać się, jakim cudem kobieta była w stanie (przy ówczesnej medycynie w Rosji) urodzić tak wiele dzieci. Archiwalia miejskie wskazują, iż większość jej ciąż była mnoga. W sumie było ich aż 27! Kobieta miała urodzić cztery razy czworaczki, siedem razy trojaczki oraz 16 razy bliźniaki. Wydaje się, iż te predyspozycje rozrodcze wynikały z cech genetycznych i biologicznych. Ostatnie dziecko urodziła, gdy miała ponad 50 lat!

Co ciekawe, po śmierci żony, jej owdowiały mąż ożenił się ponownie i miał jeszcze 18 dzieci!

W Polsce rekord należy do rodziny Karczewskich z gminy Grodziczno na Mazurach. Mają 21 dzieci - 11 chłopców i 10 dziewczynek! 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE