Wielkanoc u marszałka. Jak świętuje Piotr Całbecki? [WYWIAD AUDIO]

i

Autor: Michał Kaproń

Polityka

Marszałek Całbecki odszedł z Rady Rozwoju. To protest przeciw "Lex Tusk"

2023-06-06 10:59

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki zaprotestował przeciw podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy znanej pod nazwą "Lex Tusk". Na jej podstawie ma powstać komisja ds. zbadania rosyjskich wpływów w Polsce w latach 2007-2022.

Marszałek Piotr Całbecki protestuje przeciw "Lex Tusk"

31 maja 2023 roku marszałek Piotr Całbecki wydał komunikat skierowany do prezydenta RP Andrzej Dudy, w którym wyraził swój protest przeciwko podpisaniu przez głowę państwa ustawy tzw. "Lex Tusk". Ma ona być podstawą do powołania specjalnej komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów w Polsce w latach 2007-2022. Konstytucjonaliści oraz znawcy prawa zapoznali się z projektem tego aktu prawnego i określili go jako bubel oraz coś niesłychanego. Komentatorzy i publicyści zgodnie twierdzą, że nowe prawo będzie wymierzone w opozycję i wszystkie sfery życia publicznego, które są krytyczne wobec rządu PiS. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, gdyż rywalizacja polityczna może doprowadzić do rozpadu systemu demokratycznego w Polsce i przekształcenia go w układ autorytarny.

Komentarz

Sprawę swojego protestu skomentował marszałek Piotr Całbecki.

W tym moim krótkim komunikacie formuła współpracy mojej z członkami Rady się wyczerpała, skoro podejmowane są decyzje, wpierw przez sejm, a potem zatwierdzane przez prezydenta, które godzą w podstawy funkcjonowania państwa demokratycznego. Nie ma ram funkcjonowania w takiej Radzie, skoro łamane są podstawowe prawa obywatela-powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Cytujemy treść komunikatu wydanego przez marszałka:

"Szanowny Panie Prezydencie, dziękując za dotychczasowe zaufanie i powołanie mnie do zaszczytnego grona Narodowej Rady Rozwoju, proszę przyjąć moją rezygnację z dalszego zasiadania w jej gremium. Pragnę nadmienić, iż moją misję pełniłem z przekonaniem, iż służba Polsce jest najwyższym obowiązkiem i przywilejem. Nie mogę dłużej w tym duchu pełnić mojej misji, skoro wdrażane są w życie zasady, gwałcące podstawowe zasady funkcjonowania demokratycznego państwa prawa. Zdaniem wybitnych konstytucjonalistów i moim Ustawa zwana "Lex Tusk" nigdy nie winna zostać uchwalona i wdrożona w życie."

Protest marszałka Całbeckiego wpisuje się w serię aktów niezgody na łamanie prawa, które pojawiają się każdego dnia, od kiedy zaczęto rozmowy na temat "Lex Tusk". Akcja nasiliła się od chwili, gdy ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda.

Plik pdf z komunikatem marszałka.

Sonda
Czy Andrzej Duda jest dobrym prezydentem?