Wirtualna majówka w Toruniu

i

Autor: M.Witt-Ratowska Wirtualna majówka w Toruniu

Majówka to idealna pora na wizytę w muzeach i placówkach kulturalnych Torunia - oczywiście wirtualnie

2020-05-01 13:28

Jeżeli wychodzenie z domu nie jest wskazane, a muzea, galerie i różne centra kultury są wciąż pozamykane - to zawsze zostaje Internet. Toruńskie placówki przygotowały dla nas bogatą ofertę wirtualnego zwiedzania, słuchania, oglądania, nie tylko biernego, bo i znajdą się zajęcia i zabawy, zwłaszcza dla młodszych gości.

Muzeum Okręgowe zaprasza na Kulturalną Majówkę online i pokazuje swoje niesamowite zbiory, także te magazynowe, oraz niezwykłe miejsca i historie Torunia. Można obejrzeć filmiki z wystawy czasowej "Konfraternia artystów w Toruniu", rozwiązać krzyżówkę z hasłami o historii sztuki, odbyć "Wirtualny spacer ulicami Torunia wczoraj i dziś", w Dniu Flagi obejrzeć prezentację na jej temat i ciekawostek z nią związanych, a także filmy o toruńskich legendach - O piernikowej karecie, O piernikarzu i Katarzynie, O Mikołaju Czanie, poczytać o zwyczajach picia herbaty i sake w Japonii, czy zobaczyć prezentacje multimedialne o G. Ossowskim oraz o pradawnej magii.

Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” zaprasza dziś (1.05) na wirtualne oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Sztuczny ból. Współczesna sztuka Ukrainy". Na drugie filmowe oprowadzanie po największej, jak dotąd, wystawie sztuki ukraińskiej w Polsce zaprasza kurator Krzysztof Białowicz. Trzecia część ukaże się 8 maja.
W sobotę (2.05, godzina 10.00) odbędzie się spacer online "Od Grudziądza po Toruń – szlakiem zdjęć z albumu niemieckiego sapera z lat 1939–1940", na podstawie archiwalnych zdjęć niemieckiego żołnierza z czasów okupacji. W trakcie spotkania będzie możliwość zadawania pytań, poprowadzi je Marcin Orłowski.
Niedziela (3.05) to wykład online z cyklu "Historia mody", tym razem Francja – elegancja. O modzie przy „Śniadaniu na trawie”. Tematem będzie XIX-wieczna moda, widziana przez pryzmat obrazów impresjonistów. Wykład poprowadzi po raz kolejny Krzysztof Trojanowski.

Do poznawania wspominkowych materiałów, filmów i zdjęć zachęci widzów CK Zamek Krzyżacki. Materiały zgromadzone zostały podczas Majówki Rycerskiej na zamku krzyżackim w latach 2010-2019 oraz podczas innych wydarzeń (prezentacje bractw, pokazy walk rycerskich, turnieje strzelania z łuku i kuszy, zabawy plebejskie czy jarmarki średniowieczne).

Majówka z edukacją? Dlaczego nie! Zwłaszcza, że to oferta Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a tu nauka zawsze jest połączona z zabawą. Centrum przygotowało filmy edukacyjne. Widzowie przeniosą się do majowych wydarzeń z przeszłości, poznają historię telefonu i komunikacji, dowiedzą się czym jest "greenwashing", będzie również coś dla miłośników roślin. W ramach "zabaw z nauką" dowiemy się, dlaczego biolog może zainteresować się flagą narodową. Będzie można też zanurzyć się w świat mikroskopijnych zwierząt i roślin oraz dowiedzieć się, jaka jest ich rola w środowisku wodnym i czy na podstawie ich obecności można ocenić stan czystości wody.

Do wirtualnych spacerów i zwiedzania zachęca Muzeum Etnograficzne. Będzie wystawa "Motyw polskiej flagi i Konstytucji 3 Maja w twórczości artystów nieprofesjonalnych", na muzealnych profilach na Facebooku i Instagramie opublikowane zostaną obiekty z muzealnych zbiorów, których tematyka nawiązuje do majowych wydarzeń i świąt. Poznamy sposoby spędzania wolnego czasu w okresie międzywojennym na przykładzie zdjęć i wspomnień. Pojawi się prezentacja na temat historycznego znaczenia Wisły, transportu, żeglugi rzecznej i życia nad wodą "Flis. O spławie towarów Wisłą". Do tego cykl filmów „Maj w skansenie" oraz "Mikroprzewodniki" po Olenderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce. Wszystkie materiały znaleźć można na muzealnej TU

Nie trzeba też wychodzić z domu, żeby popatrzeć na nocne niebo. Można to zrobić z balkonu czy okna, choć wiadomo, że poza miastem obserwacje są najlepsze. Ale świetnie robi to za nas toruńskie planetarium. Co prawda, pogoda teraz średnio dopisuje, za to można sobie przypomnieć i obejrzeć filmy oraz zdjęcia z ostatnich wieczornych i nocnych obserwacji nieba.