Mają czas i serce dla innych, do tego świetne wyniki w nauce. Znamy toruńskich "Wspaniałych" [AUDIO]

2021-04-28 19:31

Pomagają kolegom, seniorom, sąsiadom, chorym, potrzebującym, są wolontariuszami przy wielu wydarzeniach, do tego świetnie się uczą i mają jeszcze czas na swoje pasje. Po prostu młodzi wspaniali. Pomimo pandemii, w Toruniu nagrodzono ich w Samorządowym Konkursie Nastolatków "8 Wspaniałych".

Ocenie nie podlegał tylko ostatni rok, ale wieloletnie działania - podkreśla Ewa Skonieczka, przewodnicząca komisji konkursowej. Po prostu uczniowie mają pomaganie we krwi, nie są to jednorazowe akcje. Przykłady - organizacja licytacji, zbiórek charytatywnych (nakrętki, baterie, żywność, Góra Grosza, pomocowe na konkretny cel i osobę, na schronisko dla zwierząt, itp.), wolontariat w DPS, hospicjach, akcje na rzecz seniorów, podopiecznych Fundacji Mam Marzenie, regularna współpraca z różnymi stowarzyszeniami, placówkami, przygotowania imprez szkolnych, wyjazdów, koncertów, działalność w szkolnych kołach Caritas, PCK, harcerstwie i długo by można wymieniać.

Wyróżnieni sami przyznają, że praca wolontariusza w czasie pandemii jest bardzo utrudniona, ale nie siedzą z założonymi rękami, działają nadal w przestrzeni online i na ile się da - w realu.

Posłuchaj, jak "Wspaniali" z Torunia pomagają innym:

Szczegółowe biogramy nagrodzonych znajdziemy TU.

Warto dodać, że w tym roku tytuł "Wspaniałych" otrzymało siedem osób w kategoriach junior i senior. W tej pierwszej finalistami została trójka uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Toruniu - Alicja Dynaburska, Piotr Schulz i Miłosz Zieliński. W starszej - Weronika Stanik VII LO, Jasmina Abu Nahia II klasa integracyjna o profilu pedagogicznym w VII LO, Zuzanna Bartkowiak II klasa o profilu psychologiczno-pedagogicznym II LO, Marika Witkowska III klasa w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska na kierunku technik weterynarii.

Finał ogólnopolski odbędzie się w czerwcu. Wtedy zostanie ogłoszona Ogólnopolska Ósemka Wspaniałych. Toruń będzie reprezentować Weronika Stanik.

SP23 w Toruniu otwiera klasę sportową