Kubuś Puchatek zakazany w Chinach. Nie uwierzysz dlaczego!

2022-10-26 11:38
Kubuś Puchatek
Autor: PH Kubuś Puchatek i przyjaciele

Kubuś Puchatek to jedna z ulubionych dziecięcych postaci. Ten stary przyjaciel dzieci, ma bowiem 96 lat, jest znany na całym świecie. Powstawały o nim książki, filmy, spektakle itp. Sympatyczny miś nie wszędzie jest jednak lubiany. Problem z Puchatkiem mają chińscy komuniści. Sprawdziliśmy dlaczego.

Kubuś Puchatek to fikcyjna postać literacka dedykowana najmłodszym. Wesoły misio bawi dzieci od wielu dekad na całym świecie. Puchatka stworzył brytyjski pisarz Alan Alexander Milne (1882-1956). W 1926 roku wydał pierwszą książkę o przygodach zabawnego misia („Kubuś Puchatek”), zaś w 1928 roku wypuścił drugą część pt.: „Chatka Puchatka”. Kubuś nieprzerwanie jest obecny w kanonie dziecięcych bohaterów. Nie wszyscy jednak lubią sprytnego misia. Kto ma z nim największy problem?

Chiny i Kubuś Puchatek

Samo to połączenie już wydaje się absurdalne, ale faktycznie, chińscy komuniści nie lubią Puchatka. Co zdecydowało o niechęci? Odpowiedź jest w gruncie rzeczy banalna. Ten konflikt ma swoją genezę w roku 2012. Wtedy to pierwszym sekretarzem Komunistycznej Partii Chin został Xi Jinping. Niski i pulchny polityk skojarzył się internautom z wesołym misiem i szybko pojawił się w masie śmiesznych przeróbek. Od tego czasu chińska cenzura systematycznie usuwa wizerunki Kubusia Puchatka. W Chinach zakazano emitowania bajek z misiem, nie sprzedaje się też zabawek oraz ubrań z jego wizerunkiem.

Irracjonalny zakaz

Kubuś Puchatek jest postacią z gruntu pozytywną. Mimo pewnej pokraczności to pomysłowy, sprytny oraz pomocny towarzysz. Są to raczej chwalebne cechy, powszechnie uznawane za dobre. W Chinach widzą to jednak zupełnie inaczej. Dla cenzorów i być może samego lidera chińskich komunistów Kubuś Puchatek może ośmieszać i dawać powody do drwin. Komentatorzy jednogłośnie mówią o absurdalności ataków na postać z bajki.

Kult jednostki a Kubuś Puchatek

W Chinach od 2012 roku zaciska się pętla kontroli absolutnej państwa i partii nad obywatelem. Zmiany te i odwrót od (śladowego) liberalizmu zapoczątkował wspomniany Xi. Od tego czasu rozbudowywany jest kult wodza, czyli w prostym rozumieniu kult jednostki. Pierwszy raz położono taki nacisk na postać lidera od czasów osławionego twórcy Chińskiej Republiki Ludowej, Mao Zedonga. Dziś powszechny jest kult „myśli i idei Xi”. W każdej dziedzinie życia w Chinach pojawia się wątek koncepcji społecznych, politycznych i naukowych, który wywodzi się z „myśli lidera, Xi Jinpinga”. Z tego względu nikt w państwie środka nie próbuje nawet zaśmiać się z postaci wodza.

Zakazany film o misiu

Dużym echem na świecie odbiła się wiadomość o zakazie wyświetlania filmu „Krzysiu, gdzie jesteś?” w Chinach. Nikt nie mógł uwierzyć, że cenzura zdjęła ten niegroźny i pozbawiony odniesień politycznych film. Jedni wiązali nieobecność filmu z ograniczeniami kinematografii zagranicznej w tym kraju. Co roku w Chinach wyświetla się zaledwie 34 filmy z innych krajów. Być może Puchatek po prostu się nie załapał? Inni twierdzą, że zdecydowała niechęć do samej postaci misia.  

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE