Złodziej

i

Autor: Freepik/zdjęcie poglądowe Złodzieje mogą robić najpierw "rozpoznanie" terenu w mieszkaniu

Złodzieje

Ktoś podaje się za pracownika spółdzielni? To może znaczyć, że kłamie i chce okraść dom!

2023-08-22 10:44

Od czasu do czasu słyszymy o oszustach podszywających się pod rozmaitych urzędników, funkcjonariuszy lub członków rodziny. Jest też inne zagrożenie. Zdarza się, iż pukają do domu ludzie, którzy podają się np. za kontrolerów liczników lub innych pracowników spółdzielni. Po tych zachowaniach poznasz, czy ma złe zamiary!

Złodzieje w przebraniu

Włamywacze stale się uczą i dostosowują do nowych zabezpieczeń i alarmów. Złodzieje potrafią podszyć się m.in. pod pracowników spółdzielni, urzędu, spółki miejskiej (gazownia, elektrownia, wodociągi) i bez naszej świadomości badać "grunt" w mieszkaniu. Osoby takie udają, że znają się na swojej pracy, a faktycznie albo się nie przygotowały, albo poczytały w internecie. Zawsze warto zadawać sporo pytań, które mogą zasygnalizować nam, że "coś jest nie tak".

Rzekomi pracownicy wchodzą do mieszkań i zamiast robić swoje, zaczynają się nadmiernie rozglądać, zerkać na zamki w drzwiach, wizjer, klamkę itp. W mieszkaniu obserwują okna i zabezpieczenia, mogą sprawdzać też balkony. Zawsze warto pytać o wylegitymowanie się, okazanie upoważnień z pieczęciami danej instytucji itd. Nigdy nie wierzmy we wszystko, co mówią nam obcy ludzie, próbujmy też weryfikować (można zadzwonić do danej instytucji i zapytać o przysłanego pracownika). Przezorność może uratować nasz majątek i poczucie bezpieczeństwa.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE