Koronawirus w Toruniu: już 5 zgonów w listopadzie! [STATYSTYKI]

2021-11-10 17:18

Czwarta fala zachorowań jest już faktem. Zachorowalność w Toruniu znacznie przewyższa średnią krajową. Liczba zaszczepionych praktycznie stanęła w miejscu. Najgorsze prawdopodobnie niestety wciąż przed nami.

W minionym tygodniu w Toruniu na COVID-19 zachorowało już 647 osób. To około dwa razy mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku, kiedy koronawirusem zaraziły się 1364 osoby. Relatywny spadek liczby zachorowań możemy zawdzięczać akcji szczepień przeciwko wirusowi SARS-COV-2, ale sytuacja wciąż pozostaje poważna. Dzienna liczba zarażeń osiągnęła 170, co można nazwać alarmującym wskaźnikiem. Średnia tygodniowa liczba zachorowań w naszym mieście osiągnęła bowiem poziom znacznie przewyższający średnią krajową: w Toruniu koronawirusem zaraża się 57 na 100000 mieszkańców, dla całego kraju ten wskaźnik znajduje się na poziomie 37 na sto tysięcy mieszkańców. W październiku w wyniku zaraźenia wirusem zmarło siedmiu mieszkańców Torunia, w pierwszym tygodniu listopada liczba zgonów to 5. Dla porównania, zarówno w październiku, jak i listopadzie 2020 roku umierało po dziesięcioro Torunian.

Akcja szczepień prawie stanęła w miejscu

W ostatnim tygodniu w Toruniu wykorzystano 2586 dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi. Spośród nich 1547 to trzecie, przypominające dawki. W sumie, trzecią dawką zaczepiło się już 8237 Torunian. Pełną dawkę szczepionki przyjęło 117118 osób, czyli 58.9% mieszkańców Torunia. Stanowi to około 68% uprawnionych do szczepień, czyli osób powyżej 12 roku życia. Najlepiej sytuacja wygląda w grupie osób powyżej 60 roku życia, spośród których zaczepiło się 85%.

Sytuacja w szpitalach

Od poniedziałku ruszył oddział COVIDowy w Szpitalu Miejskim. Z 18 łóżek, które udostępnione zostały chorym, 14 jest już zajętych. Na oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym Szpitala Wojewódzkiego działa 40 łóżek, z których prawie wszystkie pozostają zajęte. Pacjenci z Torunia trafiają również do Szpitala Powiatowego w Aleksandrowie Kujawskim, zdolnym przyjąć ponad setkę chorych.

Sytuacja w oświacie

Jak podają władze Torunia w publicznych szkołach i przedszkolach na nauczanie zdalne zostały skierowane 152 klasy i grupy w 33 placówkach. Z każdym tygodniem ta liczba lawinowo rośnie – zaledwie tydzień wcześniej zdalnie uczyły się aż 62 klasy i grupy mniej.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE