Zimowe ferie w Toruniu

i

Autor: Magdalena Witt-Ratowska Zimowe ferie w Toruniu

Jeszcze tydzień białych wakacji bez śniegu. Sprawdzamy, co robić w Toruniu

2020-02-03 15:29

Podobno drugi tydzień ferii to ta gorsza połowa - czasu wolnego coraz mniej i powrót do szkoły coraz bliżej. Ale to wciąż półmetek zimowej przerwy, a w Toruniu nie sposób się nudzić. Nawet wtedy, gdy brakuje śniegu. Ferie można spędzić aktywnie na sportowo, ludowo, w plenerze, kulturalnie, artystycznie czy naukowo. Oto nieco pomysłów i propozycji.

Kto lubi się dużo ruszać i dbać o kondycję, może przebierać w sportowych propozycjach. Są bezpłatne zajęcia na orlikach i sezonowe ślizgawki przy CKK Jordanki oraz ul. Przy Skarpie. Lodowiska pod chmurką czynne są w godzinach 10.00-21.00. Do 15.00 za darmo mogą pojeździć przedszkolaki oraz uczniowie (tu konieczna jest legitymacja szkolna). Z kolei w piątek (7.02) szykuje się Wielka Ślizgawa na TOR-TORze. Będzie muzyka i nauka jazdy na łyżwach. Początek o 14.15 i ponad trzy godziny darmowej zabawy.
W Mini Aquaparku przy ul.Hallera do końca ferii trwa kurs pływania dla dzieci, oprócz tego promocyjne wejścia dla uczniów. Mogą oni też skorzystać z bezpłatnych godzin na szkolnych basenach w Toruniu.
Dla spędzających ferie w mieście ofertę mają też toruńskie muzea. Etnograficzny zaprasza na "Bajkowe Czwartki" w samo południe, natomiast w piątek ludowe spotkanie przy "Kociołku ze Sztuką". Muzeum Podróżników przygotowało "Walizkę pełna skarbów", czyli warsztaty przy wystawie "Pasja podróżowania" (04.02. godz.10.00).
Za nami spotkanie z Harrym Potterem oraz Zimową Akademią Magii i Przyrody w Dworze Artusa, ale w tym tygodniu ferii czeka nowa przygoda i Indiana Jones.
Uczestnicy wcielą się w role podróżników i odkrywców niezbadanych przestrzeni toruńskiego lewobrzeża.

Na Rudaku będziemy mieć zajęcia plenerowe, wyjścia do lasu, budowanie szałasów, tropienie zwierząt, zwiedzimy okolicę i odkryjemy wielki głaz z epoki plejstoceńskiej - mówi Elżbieta Lewandowicz z działu edukacji CK Dwór Artusa.
Natomiast w placówce przy ulicy Poznańskiej będziemy poznawać wielkich odkrywców. Myślę, że to będzie fascynująca przygoda dla dzieci - dodaje.

W dawne klimaty wprowadzą zajęcia w Centrum Kultury Zamek Krzyżacki. To nie tylko zwiedzanie zamku, też warsztaty kaletnictwa i lekcje historii na żywo - codziennie od godziny 11.00 do 13.00. Na zakończenie ferii, w niedzielę, odbędzie się bal karnawałowy w towarzystwie Komtura i braci zakonnych. Na to wydarzenie trzeba się zapisać.
Są też ferie w Baju Pomorskim, specjalne pokazy filmowe w Kinie Centrum CSW, zajęcia w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury oraz bezpłatne spotkania w dziesięciu filiach Książnicy Kopernikańskiej.

To między innymi warsztaty z kodowania, dzieci uczą się pisania prostych programów dla robota, jest czytanie książek, układanie puzzli, wirtualne poznawanie świata z "Małego Księcia", quizy, rebusy, eksperymenty, zagadki detektywistyczne, konkursy z nagrodami i wiele innych atrakcji - zaprasza Marek Ospalski z Książnicy Kopernikańskiej.

I jeszcze ferie naukowe. W Młynie Wiedzy codziennie odbywają się inne warsztaty. We wtorek poznamy "Ptaki w mieście", w środę historię fotografii, czwartek - historię animacji, a w piątek uczestnicy przyjrzą się bliżej porom roku i zrobią swój kalendarz.

Sobota należy do "Statków kosmicznych niezwykłych i fantastycznych" - zapowiada Marcin Centkowski, rzecznik Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - uczestnicy dowiedzą się jak wyglądały statki, którymi odbywali swe wyprawy pierwsi astronauci. Porównają prawdziwe z ich fantastycznymi odpowiednikami znanymi z filmów i komiksów. Poznają ponadto jakie trudności muszą przezwyciężyć naukowcy planujący misje na inne planety. Uzbrojeni w taką wiedzę będą mogli zaprojektować i wykonać z dostępnych materiałów model własnego statku kosmicznego.

I znowu wychodzimy w plener, tym razem do Ogrodu Zoobotanicznego. Tu do końca - tylko z nazwy - białych wakacji czeka jeszcze kilka propozycji: w środę ekologiczne zabawki dla zwierząt, pokaz karmienia lokatorów Ogrodu, we wtorek i czwartek spotkania na temat domowych zwierząt, a w piątek akcja zimowego obrączkowania ptaków. Aż 40 gatunków można spotkać na terenie samego Ogrodu.
Propozycje dla najmłodszych i nieco starszych dzieci mają również takie placówki, jak Dom Harcerza, Młodzieżowy Dom Kultury czy Szkoła Leśna na Barbarce oraz toruńskie planetarium.