Ilu uchodźców z Ukrainy przyjął Toruń? Komu przysługują świadczenia?

i

Autor: Michał Kaproń

Ilu uchodźców z Ukrainy przyjął Toruń? Komu przysługują świadczenia?

2022-03-22 19:24

Dokładnej liczby nie znamy, ale możemy z pewnością stwierdzić, że przekroczyła już tysiąc – tyle bowiem osób wystąpiło o wydanie numeru PESEL w toruńskim urzędzie miasta.

Na wtorkowej konferencji prasowej poświęconej działaniom miasta w kwestii fali uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy, jaka dotarła już do naszego regionu prezydent Michał Zaleski podsumował pierwsze dane liczbowe, jakie płyną z urzędu. Od 16 marca trwa bowiem nadawanie przybyszom numerów PESEL – jest to dla nich często pierwsze zetknięcie z polskim systemem administracji publicznej.

Do poniedziałku włącznie 1009 osób uzyskało numery PESEL w naszym mieście. To jest najbardziej pełna informacja o liczbie uchodźców, jaką dysponujemy. Oczywiście ten proces nadal trwa i my go będziemy prowadzili dalej w kilku punktach w mieście: w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego, a także w filiach urzędu w centrach handlowych Plaza i Copernicus. Mamy także urządzenie mobilne, póki co jedno. Oczekujemy na dostarczenie kolejnych dwóch takich urządzeń – mówił prezydent Michał Zaleski.

Powszechnie znanym faktem jest to, że większość uchodźców znalazła schronienie w prywatnych mieszkaniach. Samorząd jest jednak zobligowany do przygotowania miejsc tymczasowego przebywania uchodźców. Spośród niemal trzystu miejsc przygotowanych przez miasto do czasowego zakwaterowania, zajętych jest około dwustu pięćdziesięciu. Większość z nich to jednak łóżka polowe ustawione na antresoli Centrum Targowego Park. Gotowych do uruchomienia jest kolejnych 900 takich miejsc w halach kortów tenisowych.

Uchodźcy, którym udało się wyrobić numer PESEL i założyć konto bankowe mogą wystąpić o przysługujące im świadczenia pomocowe. Podstawowym jest jednorazowe świadczenie w wysokości 300 złotych. Wnioski o nie są przyjmowane przez Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie.

To jest, jak to się mówi powszechnie, „Powitalne”. Te środki mogą być przekazywane na konto, a jeżeli ktoś nie posiada konta, jest specjalna możliwość wydania karty przedpłaconej. Nie możemy ich wypłacać gotówką – takie są rozwiązania ustawowe. Do tej pory złożonych zostało 431 wniosków – mówił prezydent Zaleski.

Podanie o jednorazowe świadczenie można złożyć zarówno w siedzibie Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie przy ul. Batorego, jak i w filiach Urzędu Miasta w centrum handlowym Plaza i Copernicus. Rodzice dzieci do osiemnastego roku życia mogą się również ubiegać o przyznanie zasiłku rodzinnego, z tej możliwości skorzystały dotąd 73 rodziny.

Właściciele lokali, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców mają prawo o ubieganie się o przysługującą im rekompensatę z budżetu państwa w wysokości 40 złotych za dobę na każdą przyjętą osobę.

W ramach tych 40 złotych są obydwa świadczenia, czyli nocleg i wyżywienie. To zadanie rozwija się nieco wolniej. Do tej pory złożono 9 takich wniosków – podsumował prezydent Zaleski.

Rozliczaniem tego świadczeni zajmuje się powołane pod koniec zeszłego roku Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Jego siedziba znajduje się przy ul. Konopnickiej 13. Tam też można składać wnioski o świadczenie, przed wizytą należy jednak umówić wizytę pod numerami telefonu 56 611 89 40 lub 56 611 89 42.