III LO w Toruniu przyjazne dla osób LGBTQ+

2022-05-25 22:50
III LO w Toruniu przyjazne dla osób LGBTQ+
Autor: Michał Kaproń Dominik Kuc i Jakub Trendewicz

III Liceum Ogólnokształcące im. Lindego na toruńskiej Skarpie zostało uznane za jedną z najbardziej przyjaznych szkół ponadpodstawowych dla osób LGBTQ+. Szkoła zajęła ósme miejsce na ponad tysiąc zgłoszonych placówek. Szczegóły badania zdradza jego koordynator Dominik Kuc:

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to badanie w którym młodzi ludzie sami oceniają, czy ich szkoła jest bezpieczna, przyjazna i otwarta na młodzież LGBTQ+ oraz czy taka młodzież czuje się w tej szkole dobrze. Pytamy między innymi o widoczność różnorodnej młodzieży, o postawy innych uczniów, dyrekcji i grona pedagogicznego wobec takiej młodzieży. Wyłaniamy te placówki, w których młodzież najlepiej się czuje i które są najbardziej zaangażowane. Te 10 najlepszych szkół, wśród nich toruńska placówka to szkoły, które szczególnie wyróżniają się na polu działań sprzyjających różnorodności.

Komentarz:

Co ciekawe, dyrekcja III LO im. Lindego odmówiła dziennikarzom komentarza dotyczącego odznaczenia tytułem „Bezpieczna Szkoła”. Organizatorzy rankingu przyznają, że dyrektorzy wyróżnionych szkół często reagują niechętnie wobec wyróżnienia. Trudno im się dziwić: w obliczu dyktatu, jaki płynie z Ministerstwa Edukacji i wobec prób represji ze strony Kuratoriów Oświaty za przejawy tolerancji wobec osób LGBTQ+, można wyobrazić sobie strach, jaki towarzyszy podobnym wydarzeniom.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE