Gdzie znajdziemy ślady kultury żydowskiej w Toruniu? Dowiemy się z przewodnika [AUDIO]

2021-03-28 20:22
Gdzie znajdziemy ślady kultury żydowskiej w Toruniu? Dowiemy się z przewodnika [AUDIO]
Autor: Marta Łazarska/Radio Eska

Kto stworzył Flisaka i gdzie na starówce mieściły się aż trzy synagogi? Tego dowiemy się z przewodnika, który ma nam pokazać kulturę żydowską, która kształtowała także krajobraz Torunia. Niektóre zabytki do dziś zachwycają turystów.

Mieli swoje firmy przy ulicy Szerokiej, produkowali alkohol znany jako "Toruńskie Krople Życia", a na ulicy Żeglarskiej prowadzili Hotel Pod Lwem. To tylko kilka przykładów tego, że Żydzi w Toruniu byli niemałą grupą, która prężnie działała w dziedzinie browarnictwa, produkcji wysokoprocentowych trunków czy cygar, posiadali także swoje sklepy na Rynku Staromiejskim. Ich działalność to nie relikt przeszłości, ponieważ niektóre efekty ich działalności zachowały się do dziś. Co więcej - są to atrakcje turystyczne, z których Toruń znany jest w kraju, ale i na świecie.

Takich miejsc postanowił poszukać Michał Piszczek, który zaczął interesować się kulturą żydowską i jej śladami w regionie kilka lat temu. Odwiedza miejsca, o których pisano w książkach, a które zachowały się do dziś i dokumentuje ich obecny stan. Wszystko po to, by wydać przewodnik, który zabierze nas w przeszłość - pokaże nam ślady lokalnych Żydów i to, że mieli ogromny wpływ na kształt dzisiejszych okolicznych miast i miasteczek. Na swojej mapie autor ma już około 46 miejsc.

Z pomysłem stworzenia takiego przewodnika wyszedł Michał Piszczek

W planach jest stworzenie przewodnika w wersji papierowej, ale i dla użytkowników smartfonów - tak, by w łatwy sposób można było odnaleźć żydowskie budynki na aktualnej mapie Torunia. Dodajmy, że w najbliższym czasie mamy poznać nieco lepiej wielokulturową stronę Torunia i jego okolic. Za około 3 lata w Lubiczu Górnym ma powstać centrum wieloetnicznej kultury i tradycji dawnego pogranicza.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Muzeum "Dom PRL-u" w Toruniu