Gdzie w Toruniu uchodźcy mogą wyrobić PESEL? Де у Торуні біженці можуть отримати ідентифікаційний код PESEL?

2022-03-15 20:17
Gdzie w Toruniu uchodźcy mogą wyrobić PESEL? Де у Торуні біженці можуть отримати ідентифікаційний код PESEL?
Autor: Urząd Miasta Torunia Заява про присвоєння номера PESEL

Od środy 16 marca obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę po inwazji wojsk rosyjskich 24 lutego mogą ubiegać się o nadanie numeru PESEL. To bardzo ważne, bo na jego podstawie będą wypłacane świadczenia pomocowe.

W Toruniu nadawaniem numeru PESEL zajmuje się Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta. Poza siedzibą wydziału przy ul. Batorego 38/40, podanie można złożyć również w punktach informacyjnych Urzędu Miasta w centrach handlowych Plaza i Copernicus.

Do wydziału urzędu przy ul. Batorego można przyjść od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-18:00, a w najbliższą sobotę (19 marca) od 8:00 do 16:00. Punkty w centrach handlowych będą pracowały w dni powszednie od 9:00 do 17:00, w najbliższą sobotę zaś od 8:00 do 16:00.

Ponadto, w miejskich punktach zbiorowego zakwaterowania będzie działało mobilne stanowisko. Jego działanie ma się rozpocząć od Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży przy ul. Łokietka, w dalszej kolejności urzędnicy przeniosą się na Camping Tramp i będą wędrować po następnych podobnych obiektach.

We wszystkich punktach urzędowych będzie można również wykonać bezpłatnie zdjęcia niezbędne do procesu rejestracji. Nadanie numeru PESEL jest kluczowym etapem w staraniach o świadczenia pomocowe. Dopiero po jego otrzymaniu i otwarciu konta bankowego można liczyć na jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 złotych, a także zasiłek rodzinny – Детальна інформація українською мовою на сайті Торунського центру допомоги сім’ям.

Władze Torunia podkreślają, że nie ma potrzeby, by nadmiernie śpieszyć się z załatwieniem spraw urzędowych. Uchodźcy z Ukrainy mają 60 dni na wystąpienie o nadanie numeru PESEL, a przepustowość stanowisk może okazać się zbyt mała, by obsłużyć wszystkich chętnych naraz. Przed wizytą warto umówić się za pośrednictwem strony internetowej rezerwacja.um.torun.pl lub przez telefon pod numerem 56 611 83 58. Dla usprawnienia procedury Urząd Miasta poszukuje wolontariuszy posługujących się językiem ukraińskim, którzy mogliby służyć pomocą przy wypełnianiu wniosków. Aby pomóc wystarczy wysłać maila na adres torunukrainie@um.torun.pl, podać imię i nazwisko, numer kontaktowy i zakres swoich umiejętności, które mogą być wykorzystane.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE